11 Soruda “Gabriel García Márquez” Testi

Birisi, kabuk tutmuş yaralarımızı okşamaya başladığında, cırt diye açılıveriyor ve oluk oluk kanama başlıyor yeniden. Birine teslim olduğumuzda ve içimizi döktüğümüzde, bedenimiz ve ruhumuz kan içinde kalıveriyor. O yüzden değil mi, içimizde tutmalarımız, birine teslim olmaktan korkmalarımız, ortalıkta tedirgin ve gergin dolanmalarımız? ‘Anlatsam mı, anlatmasam mı?’ kararsızlığımız… ‘Bu sevgi beni acıtır mı?’ kuşkularımız…

Her zaman seni üzecek birileri olacaktır. Tek yapmamız gereken; sevginin bize vadettiklerine güvenmeyi sürdürmek, ama kime ikinci defa güveneceğimizi de iyi seçmek. (Yüzyıllık Yalnızlık’tan)

Dünya edebiyatının “Gabo”su Gabriel García Márquez, büyülü dünyasıyla yeryüzünde en çok okunan yazarların başında geliyor. Onun hayal dünyasıyla Güney Amerika’nın kültür haritası okurları sürükleyen ve derin izler bırakan eserlere dönüşüyor. Yakın dönemde aramızdan ayrılan Nobel ödüllü yazara ithafen ufak bir test hazırladık. Amacımız onun eserlerinin dışında yaşamından da parçaları edebiyatseverlere gösterebilmek.

Testimizin sonunda da ufakcık sürprizler var.

Hazırsanız başlayalım!

Márquez'in tam adı nedir?

Ne Okuyorum? ekibinin kolektif paylaşımlarının hesabıdır. Arkasında sadece bir kişi yoktur. Bir fikir vardır! Hiç!