Alberto Manguel’in önerdiği 17 kitap!

Dünyaca ünlü çevirmen ve yazar Alberto Manguel, kişisel web sitesinde takipçileri için oldukça geniş bir okuma listesi hazırladı.

Bizler de sizler için bu kapsamlı listeden birbirinden kıymetli 17 kitap seçtik.

Manguel, geçtiğimiz sene hayranı olduğu Ahmet Hamdi Tanpınar‘ın Beş Şehir kitabından yola çıkarak “Tanpınar’ın İzinde Beş Şehir” isimli bir deneme yayımlamıştı.

Galeriye gitmek için tıklayınız.


Her şeyden evvel büyük bir okuma sevdalısı olan ve 16 yaşındayken Jorge Luis Borges’e kitap okuma gönüllüsü olmuş Manguel kimdir?

Alberto Manguel 1948’de Buenos Aires’te Arjantinli bir ana babanın çocuğu olarak doğdu. Çocukluğunu babasının diplomatik görevi nedeniyle İsrail’de geçirdi. Çek bakıcısından İngilizce ve Almanca öğrendi. Anadili İspanyolcayı, 1955’te Arjantin’e döndükten sonra öğrendi. Öğrenciliğinde Jorge Luis Borges’e dört yıl süresince kitap okudu. Yaşamını Fransa, İtalya ve İngiltere gibi değişik ülkelerde sürdüren Manguel, 1988’den beri Kanada vatandaşı.

Yazarlığı yanında çokdilli bir çevirmen, antoloji yazarı ve yayıncı olarak uluslararası ün kazanan Manguel’in başlıca yapıtları arasında “Hayali Yerler Sözlüğü” (Çev. Sevin Okyay-Kutlukhan Kutlu, YKY, 2005), 1992’de McKitterick Ödülü’nü kazanan romanı “News from a Foreign Country Came” (Yabancı Bir Ülkeden Haber Geldi) ve Kanada’da Kurmaca-Dışı dalında Genel Vali Edebiyat Ödülü’nü kazanan “Reading Pictures: A History of Love and Hate” (Resimleri Okumak: Aşk ve Nefretin Tarihi) sayılabilir.

Manguel’in Türkçeye çevrilen diğer kitapları şunlardır: “Başka Ateşler: Latin Amerikalı Kadın Hikâyeciler Antolojisi” (Çev. Tomris Uyar, 1988); otuzdan fazla dile çevrilip uluslararası bir çoksatar olan, “Times Literary Supplement” tarafından Yılın En İyi Kitapları arasına seçilen ve Fransa’da Médicis Ödülü’nü kazanan “Okumanın Tarihi” (Çev. Füsun Elioğlu, YKY, 2001); Borges’e kitap okuduğu günlere ilişkin anılarını anlattığı “Borges’in Evinde” (Çev. Cem Akaş, YKY, 2002), “Palmiyelerin Altında Stevenson” (Çev. Cem Akaş, YKY, 2004), “Okuma Günlüğü”  (Çev. Mehmet H. Doğan, YKY, 2007), “Geceleyin Kütüphane” (Çev. Dilek Şendil, YKY, 2008), “Kelimeler Şehri” (Çev. Esen Ezgi Taşcıoğlu, YKY, 2009), “Bütün İnsanlar Yabancıdır” (Çev. Saliha Nilüfer, YKY, 2012). (Kaynak YKY)

Galeriye gitmek için tıklayınız.

Kaynak: http://manguel.com/

Ne Okuyorum? ekibinin kolektif paylaşımlarının hesabıdır. Arkasında sadece bir kişi yoktur. Bir fikir vardır! Hiç!