Alper Canıgüz – Kan ve Gül

''Kanı takip et, gülü orada bulacaksın.''

Alper Canıgüz‘ü Alper Kamulu kitaplarıyla tanımış, sevmiş ve romanlarının polisiye yanından çok eğlenceli tipleriyle ve sohbetleriyle ilgilenmiştim. Yeni romanı Kan ve Gül’de gözler yine 5 yaşındaki ”Bu ne biçim çocuk ya hu?” dedirten kahramanımızı arasa da en az onun kadar zamanın cilvesinden nasiplenmiş bir kişi karşılıyor bizi. Bu sefer ”büyümüş de küçülmüş!” demiyoruz da hakikaten kırklı yaşlarından yirmilerine dönen bir adamın, Aziz’in hikâyesine konuk oluyoruz.

Aziz, işinden memnun olmamak, hayalleri başucunda beklerken kısmî felç geçirmiş gibi yalnızca hayatını idame ettirecek işleri yapmak, ayrılığın üzerinden seneler geçmesine rağmen yeni bir hayat kuramamak gibi hisli bünyeleri hayli etkileyen çağımız hastalıklarına yakalanmış bir adamdır. Onu hayata bağlayan, kendini toparlamasını sağlayan yegane varlık kızı ve rüyalarda hiç ayrılmamışlar gibi gördüğü ‘sabık zevcesi’ Nergis’tir.

Rüyalarına giren bu durum bir gün öyle bir şekilde karşısına çıkar ki, bizi de içine çekip hangi zamanın doğru olduğunu sorgulamamıza neden olur. Üniversite yıllarına geri dönen Aziz, her şeye yeniden başlama şansına erişmiş görünür. Şimdi size kaybolan yıllarınızı verseler… Ne yapardınız, diye düşündürür. Atacağı her adımın geleceği etkileyip etkilemeyeceğini bilmeden, cinayete kurban gitmiş Abdül’ün katilinin peşine düşer öte yandan. Abdül Aziz’in hiç tanışmadığı ama şimdiki yaşamının şekillenmesinde kilit role sahip olabileceğini düşündüğü biridir. Yaşanmamış bir cinayeti çözmeye çalışmak… Aziz’in macerası budur. Kitabın sürprizlerini kaçırmamak adına ayrıntıya inmiyor ve güzel vakit geçirmek isteyenlere bu kara dejavuyu okumalarını öneriyorum.

  • Alper Canıgüz – Kan ve Gül
  • April Yayıncılık – Roman
  • 211 sayfa

(1991, Ankara) Ömür boyu öğrenci, diploma derlemcisi, Türkçe sevdalısı ve Farsça meraklısı. ezel.sahiner@gmail.com