Aret ve Aslı’nın gözünden iki farklı hikâye

Gökçe Ateş Aytuğ, Bugün Hayal Kuracaktım’da sıcak, esprili bir hikâye anlatıyor. Bir kız çocuğunun, ağaçta kalan kediyi kurtarma macerasını aktarıyor. Eğlenceli üslubuyla çocukların hislerinin ve düşüncelerinin farklılığına işaret ediyor.

Bir Cumartesi sabahı yatağında hayal kurmaya çalışan bir kız çocuğudur Aslı. Bir yavru kedi sesi işitiyor. Böylelikle Aslı’nın macerası başlıyor. Bayağı hareketli olacak bu maceraya mahalle de seferber oluyor, hatta itfaiyeci bile. Çünkü ağacın tepesinde kurtarılmayı bekleyen bir kedi vardır. Acaba kurtarabilecekler mi? Kedi kurtarılmayı beklerken acaba Aslı ağaçta neler yaptı? Kendisini nasıl kurtarabilecek?

Çocukluk kaygılarımız, kıskançlıklarımız, işler kötüye gittiğindeki panikleyen hallerimiz, sevgi, güven ve dayanışmayla atlatılan üzüntülerimizi çocukların gözünden görmemizi sağlıyor. Empati yapıyoruz adeta.

Maya’nın Ağacı çocuk romanıyla tanıdığımız Gökçe Ateş Aytuğ, Bugün Çok Sıkıldım Ben adlı diğer romanıyla aynı günü, bu kez bir erkek çocuğun mizahi dünyasından yansıtıyor.

Kardeşini parka götüren Aret, ağaçtaki kediyi kurtarmak için birilerinin yardım ettiğini görür. Arkadaşı Aslı çoraplarıyla sokakta kalmıştır. Aret’i evinden getirdiği montunun Aslı’nın giymemesi hayliyle canını sıkar. Aslı’yı yaş günü partisine davet etmek için hazırlık yapar, ama işler biraz karışır. Aret’i on yaşın heyecanı sararken maceranın devamında kim bilir neler oldu dersiniz.

Arkadaşlık, hayvan sevgisi, mahalle yaşamı, komşuluk, dayanışma, yardımlaşma gibi temaların işlendiği kitap (8-12 yaş grubu için) Günışığı Kitaplığı etiketiyle yayımlandı.

  • Bugün Hayal Kuracaktım / Bugün Çok Sıkıldım Ben – Gökçe Ateş Aytuğ
  • Günışığı Kitaplığı – Çocuk Roman
  • Resimleyen: Merve Atılgan