Arşiv Odası: “Ölmeye Yatmak” mı? “Hayır!”

Arşiv Odası’nda sizleri 1996 senesine götürüyoruz. Sarıyer’de sahilde yürürken araba çarpması sonucu ağır yaralanan Adalet Ağaoğlu’nun o günleri ve Sağlık Bakanı Yıldırım Aktuna’nın Ağaoğlu’nu ziyareti haberleştirilmiş. Beyininde hasar ve bacağında ciddi bir kırık olan Adalet Ağaoğlu yoğun bakımdan çıkmış ve yanında yatan hastanın durumunu sormuş.

Ara başlıkta verilen gerilim, cezaevlerinde süren açlık grevleri nedeniyle bakana yöneltilen sorular minvalinde işlenmiş. Haberi yapan Fatma Oran, Ölmeye Yatmak kitabının isminden yola çıkarak, karamsarlığa karşı çıkan bir yazı yazmış ve haberin başında bu yazı mevcut.

İyi okumalar diliyoruz.


“Ölmeye Yatmak” mı? “Hayır!”

Sarıyer sahilinde yürürken bir otomobilin çarpması sonucu ağır yaralanan Adalet Ağaoğlu’nun sağlık durumunun gittikçe düzelmesi tüm dost ve okurlarını sevindiriyor…

Şişli Etfal Hastanesi’ne canla başla koşan sanat ve edebiyat dünyasının ünlü isimleri, yazarın eşi Halim Ağaoğlu ve diğer yakınlarına destek olmaya çalışıyorlar. Bu arada ‘kamera hakları’, ‘insan hakları’ndan üstün tutulduğundan, gazeteciler görevleri icabı Adalet Ağaoğlu’nun sedye sedye fotoğraflarını görüntülüyorlar…

Hoş, tüm bunları asıl takıldığım konuya birtürlü giremediğimden yazdım, ama girmek zorundayım: Adalet Ağaoğlu için “geçmiş olsun” dileğinde bulunan, yazı yazan bazı dostlan ve gazeteci arkadaşları “Ölmeye Yatma”nın ne yeri ne zamanı olduğunu, Adalet Ağaoğlu’nun bir an önce iyileşip “Ölmeye Yatma”masını söylüyorlar, yazıyorlar. Bir “Ölmeye Yatmak”tır gidiyor. “Romanın adını çok sevdiklerindendir, herhalde” diyorum, ama yine rahat edemiyorum. “Ölmeye Yatmak” ile Adalet Ağaoğlu’nun şimdiki durumunun inanın hiçbir benzerliği yok. Adalet Ağaoğlu “Ölmeye Yatmadı”, görünmez bir kaza geçirdi ve ‘görünür’ bir biçimde iyileşiyor…

“Ölmeye Yatmak”, Cumhuriyet dönemi resmi ideolojisinin yarattığı modellerin, toplumun değişik kesimlerindeki bireyler üzerindeki etkisini yansıtırken, üniversite doçentliğine yükselmiş bir küçükbuıjuva kadınının ‘birdenbire’ tüm toplumsal rollerini bir kenara itip akademik kimliği ve kendisiyle ‘hesaplaşmasını’ anlatır. Ki, bir otel odasında, bir buçuk saatlik bir zaman dilimidir bu…

Adalet Ağaoğlu’nu; seçmediği bir durumda ‘görüntülenmek’ten çok, okuduğunu ‘anlamayan’ kişilerin üzeceğini bildiğimden, “Ölmeye Yatmak”ı yeniden yeniden okumanızı rica ediyorum…

Yüksek gerilim sona eriyor…

Sağlık Bakanı Yıldırım Aktuna’nın dün Şişli Etfal Hastanesi’nde ziyaret ettiği ünlü yazar Adalet Ağaoğlu’nun durumu giderek iyileşiyor. Şuuru açılan yazar, artık konuşabiliyor. Kendisini ziyaret eden herkese teşekkür eden Adalet Ağaoğlu, gözlerini açtığında ilk olarak yanında yatan hastanın durumunu sordu.

Pazartesi günü Sarıyer sahil şeridinde geçirdiği bir trafik kazası sonucu komaya giren ünlü yazar Adalet Ağaoğlu’nun sağlık durumu, her geçen gün iyileşiyor. Artık konuşabilen Adalet Ağaoğlu, pazartesi gününden bu yana Şişli Etfal Hastanesi’nde kendisini ziyaret eden herkese teşekkür etti. Doktorlar, Adalet Ağaoğlu’nun şuurunun açılmasının son derece iyi bir gelişme olduğunu belirterek, “Hayati tehlikeyi tamamen atlattı diyebilmemiz için birkaç gün daha beklememiz gerekiyor ama, Adalet Hanım’ın yolu açık görünüyor” dediler.

Beş gündür Şişli Etfal Hastanesi Beyin Cerrahisi Hacı İsmail Kaptanoğlu Yoğun Bakım Ünitesi’nde tedavi gören Adalet Ağaoğlu’nun, önümüzdeki hafta içinde yoğun bakımdan çıkması bekleniyor. Şişli Etfal Hastanesi doktorlarından Prof. Dr. Yunus Aydın, “Ağaoğlu’nun durumu umut verici. Ancak sağ bacağındaki kırığın on gün içinde ameliyat edilmesi gerekiyor. Yazarın durumu beynindeki zedelenmeye karşın iyiye doğru gidiyor” dedi.

Adalet Ağaoğlu ve yakınlarına destek vermek amacıyla hastaneyi ziyaret edenler kervanına dün de Sağlık Bakanı Yıldırım Aktuna eklendi. Yazarın bir an önce iyileşebilmesi için geçmiş olsun dileklerinde bulunan Aktuna, hastanede bulunan gazetecilerin cezaevlerindeki açlık grevleriyle ilgili sorularını da yanıtladı.

Ağaoğlu’na kitaplarla moral kürü

Adalet Ağaoğlu’nun, şuuru açılıp konuşmaya başladıktan sonra yoğun bakım ünitesinde yanında yatan hastanın durumunu sorduğu bildirildi.

Ünlü yazar, görüşme olanağı bulduğumuz birkaç dakika içinde de “Beni ziyaret eden herkese teşekkür ediyorum. Ziyarete gelenler oldukça mutlu oluyorum” dedi. Göğsündeki ağrıdan şikâyet eden yazar, nefes alırken zorlandığını söyledi.

Yazarın eşi Halim Ağaoğlu eşinin durumundaki iyileşmeden ötürü çok mutlu olduğunu, önümüzdeki günlerde yazarın sevdiği kitapları ve klasik müzik kasetlerini hastaneye getirerek moral kürü uygulayacağını söyledi. Halim Ağaoğlu, gazetecilerden eşinin fotoğraflarının henüz çekilmemesini istedi.


Taha Toros Arşivi – 27.07.1996

Okumayı ve yazmayı sever. http://caneralmaz.com