Asi Ruhlar – Halil Cibran

Toplum tarafından asi olarak nitelendirilen topluma karşı gelmiş insanların kitabı…

Kimi aşk, kimi özgürlük, kimi hak, kimi de adalet için başkaldırır. Yaşamla sorunu olmayan insanın yapacağı iş değildir isyan etmek. Asi olarak nitelendirilir baş kaldıran insanlar; toplum onları kendi doğruları ile yutmaya çalışır.

Acaba doğru bildiğimiz her şey gerçekten doğru mu?

Acaba her şey gördüğümüz gibi mi?

Bu kitap tam olarak bunlara cevap veriyor. 1908’de yayınlanan eser yazarın üçüncü kitabı. İçerisinde dört ayrı hikâye barındıran bu kitap, başlı başına muhteşem bir yapıt. Halil Cibran ile tanışmadıysanız bir an önce tanışmanız gerekecek. Kitabın satırları arasında dolaşırken kendinize birtakım sorular soracak doğru bildiğiniz yanlışları sorgulayacaksınız.

Verde El-Hani ile tanışıp toplumun kendisini saran uyuşturan dikenli kollarına şahit olacaksınız.:

“Çocukluğumun derin uykusundan uyanmadan önce ,Allah  aşk ateşinin kıvılcımlarını henüz yüreğimde hissettirmeden ve sevgi tohumlarını kalbime serpmeden önce işte hayatım böyleydi. Yaşamın mutluluğun bedenimi saran ipek elbiselerde,beni taşıyan  lüks arabalarda,ayaklarımın altına serilen pahalı halılardan ibaret olduğunu sandığım zamanlarda birden uyandım bu derin uykudan.”

O geleneğin zincirlerini kıran güçlü kadın, başını dikenlerin arasından güneşe kaldırıp vücudunun gölgesine bakmayan Verde El-Hani.

“Özgürlük tahtı önünde ağaçlar, meltemin dokunuşuyla titriyorlar. özgürlüğün heybeti karşısında güneş ve ay ışığıyla seviniyorlar. Serçeler, özgürlüğü işitmek için ötüşüyor, çiçekler özgürlük ortamında nefeslerinin kokusunu yayıyor… Yeryüzündeki her şey, özgürlük şeref ve sevinciyle dolu tabiat kanunlarıyla yaşıyor… Oysa insanlar bu nimetten ne kadar yoksun! Çünkü insanlar, evrensel ilahi ruhlarına sınırlı kanunlar koydular. bedenleri ve ruhları için acımasız kanunlar çıkardılar. Eğilim ve duyguları için korkunç ve dar zindanlar yaptılar. Kalpleri ve akılları için derin ve karanlık mezarlar kazdılar. Aralarından birisi kalksa, toplumsal kurallara ve kanunlara karşı çıksa, hemen onun isyankar, aşağılık, toplumdan sürülmeye layık, rezil ve ölümü hak eden birisi olduğunu söylerler…”

  • Halil Cibran – Asi Ruhlar
  • ARKHE Yayınları, 2016
  • Çeviri: A. Erkin Köylügil