Atakan Büyükdağ – Kavgamız

Tarihin didaktik kısmından sıkılanlardasınız eğer bu kitap tam size göre. Atakan Büyükdağ bu eseriyle tarihin o sıkıcı yönünü bir kenara atıp olaylar içinde koşmanızı sağlıyor.

Biraz kitaptan bahsedelim. Einstein geceden uykusuz kalmıştır ve tam biraz kestirecekken kapının yumruklanmasıyla uyanır. Kapıyı çalan Hitler’in ve Nükleer fiziğin giderek büyüyen gücüdür. Hitler Avrupa’yı kasıp kavurmakta, Yahudi bilim adamları ise bu ateşin tam da merkezindedirler. Ateşten kaçmak için Türkiye’nin kapıları da çalınıyor. Tüm bu kaçış telaşı içinde bilim de adımlarını hızlı atıyor. Peki Nükleer fiziğin bu adımları iyiliğe doğru mu yoksa kötülüğe mi?

Bu kitap sayesinde II. Dünya Savaşı’nın yalnızca ezber yönüne değil Einsten’in özel hayatına, Einstein’ın İsmet İnönü’ye gönderdiği mektuba, toplama kamplarının icadına kadar hakim olacağınıza inanıyorum. Ayrıca Fizik sayfalarında gördüğümüz Niels Bohr, Otta Hahn, Ernico Fermi gibi isimler ile de karşılaşacaksanız. Hem de fotoğraflarıyla birlikte. Sadece şu konuda uyarmak istiyorum sizleri kitapta fiziğe dair terimsel bilgilere yer verilmiş. Ama bu sizin canınızı sıkmasın çünkü biraz okuduktan sonra konuya hakim olmaya başlıyorsunuz. Şimdiden keyifli okumalar dilerim. Kitaplar ile kalın.

  • Atakan Büyükdağ – Kavgamız
  • Gece Kitaplığı – Roman
  • 320 Sayfa

Psikolojik Danışman, Denizli'de yaşıyor, kitapsever