Barbarlar Üstümüze Gülerken

Barbarın-Kahkahası-Sema-Kaygusuz

Sema Kaygusuz, kişisel ve ülkesel trajedileri çerçevenin içine bir yerine, kimisini merkeze, kimisini kenarlara yerleştiriyor. Yaz tatilini Mavi Kumru Motel’de geçirmek isteyen, genç yaşlı çocuklu çocuksuz insan kalabalığının bireysel hikâyelerini, kurgusunun çeşitli misafirlerinin hal ve sözleriyle aktarıyor. Bilinçli veya bilinçsiz gizlide kalan sırları ima ve ifşa ediyor, merak ettiriyor, irdeliyor. Barbarın Kahkahası, yaş olarak olgunluğa ermiş bir kişinin çocuksu davranışı ile buluğ çağında bir çocuğun gittikçe hırçınlaşan ve korkutan olgunlaşma -erkekleşme- çabasının etrafında gelişiyor. Yazar, iki barbarın gizli ve içten kahkahaları arasında, toplumsal geçmişin görmezden gelmeye çalışılan yahut ötekileştirilen yaralarını açık ediyor, hoyrat düşüncenin ve inceliksizliğin örneklerini dillendiriyor.

Roman şöyle başlar: Motelde gündelik kullanıma dahil eşyalar üzerinde idrar kokularının keşfedilince, önceki gece uluorta denize karşı bu işi gören kimse akla gelir, şüphe söylenti haline gelir ama ispat edilemez. Başka bir kimsenin, motelin bahçıvanının, fail olduğuna ikna olunup işine son verilir. Ancak olaylar durmaz. Polisiye merak okuru buradan alır, son sayfalara kadar taşır, üstelik yeni sorular yeni meraklar ekler yanına. O sırada motel sakinlerinin kişisel trajedileri sahneye konur, bazısı yalnızca ima edilir, bazısı yüz kızartan şekilde dile getirilir.

Yazarın birbirine pek aşina olmayan kelimeleri bir araya getirdiği cümleleri ve yer yer iğneleyici bir ton alan ama içtenliğini kaybetmeyen üslubu ile anlatısı zenginleşiyor, serpiliyor. Ülke sorunlarını bir motelin kısa dönemlik kesitinden gözlemleyen kitap, okuyanlara Ayfer Tunç’un Dünya Ağrısı’nı hatırlatacaktır. Dünya Ağrısı’nda İç Anadolu’dan küçük bir otelde, dünyevi yorgunluklarının ve suskunluklarının, bir kısmı bu coğrafyaya has varoluşsal ağrıların anlatımı vardır. Ayfer Tunç, kış mevsiminin sessizliği içerisinde iki kişinin karlar altında ama kişisel kalmayan trajedilerinden bahsederken, Sema Kaygusuz yaz mevsiminin gürültülüsü ve ayan beyanlığı ile bir grup insanın kişisel kalmayan trajedilerinden dem vuruyor. Karşılaştırma yapınca biri kışlık, diğeri yazlık hissi uyandırıyor. Dünya Ağrısı başka bir bahis ama Barbarın Kahkaha’sını okumak için güzel bir zamandayız.

İyi okumalar.
görsel: http://nnz.city/barbarin-kahkahasi/

okuryazar, düşgezer / firargah.com