Barış Bıçakçı’nın İncisi

Bir tren uzaklaşırken ardından baka kalıp, bizden aldıklarını küçültüp küçültüp gözlerimizden yere damlatırken ‘pıtlayan’ sese kulak ver. Yaşamak bazen de sıradan olan şeyleri döndür, çevir ve tersten bak diyen bir yazar Barış Bıçakçı. Yoksa der mi ki; Bir Süre Yere Paralel Gittikten Sonra. Bu kitap ismiyle anlatılanlar hakkında fikir sahibi olabilir misiniz? Sanmam. Yalnızca kapağa bakıp dudağınızı yana hafif kıvırıp ‘hmmm’ sesi çıkarmanızı sağlar. Sonrası…İşte sonrası biraz şov, yazarın tamamında aynı karakterinin barındığı kitabında sıkılmak gibi bir şansınız yok. Kurduğum cümle için şuan eee zaten öyle olmaz mı romanlar diyebilirsiniz. Haklısınız da ama bu tam da öyle değil. Şöyle ki kitabın sonunda yaşanması muhtemel olayı sayın çok değerli yazarımız ilk sayfaya koyuvermiş. Son sayfaya ulaşana kadar hep ilk başta yaşanan olayların açıklamasını okuyor oluyoruz. İşte bu hareketler de tam olarak Barış Bıçakçı’dan beklenen hareketler (buraya smile işareti gelmeliydi).

Peki bir kitabın en çok nesini seversiniz? Ben en çok altını çizdiğim cümlelerini severim. Şimdi burda hepsini yazamayacağım, arasından en birinci olanı yazıyorum.

“Anneler, güzel bir şeyi, olmasını istedikleri bir şeyi sabırsızlıkla bekleyen çocuklarını, ‘yatacağız, kalkacağız, yatacağız, kalkacağız…’ diye avuturken çıplak gerçeği söylemiş olacaklar.”

İşte burda biraz yutkunalım sayın okur. Sahiden de öyle dedirtiyorken uzaklara daldırıyorsa bir kitap, onu okuyun. Hatta bununla da yetinmeyin önerin. Ben çılgınlar gibi bu kitabı öneriyorum. Sonra da Barış Bıçakçı’yı tanıyın. Hâlâ tanımadınız kısmına girmiyorum bile.

Neredeyse unutuyordum. Bu arada yazarımızın kitaplarının yeni kapak tasarımları iç açıcı. Yani aslında yeterli içeriği, çılgın anlatımıyla zaten böyle bir gösteriye gerek duymayan kitabın bir de böyle bir şeyle okuru ödüllendirmesi şahane. Ellere sağlık.

Son olarak akılda ve gönlün çukurunda kalmak neticesi için yine şuraya kitaptan bir cümle bırakıyorum:

“Eşikte durup yalandan birkaç kez öksüren gece…Ayağı takılan,herşeyin üzerine dökülen gece…”

* Ve Tanrı dedi ki; Oku!

b1389

  • Barış Bıçakçı – Bir Süre Yere Paralel Gittikten Sonra
  • İletişim Yayınları – Öykü
  • 136 Sayfa

hemen-satin-al