“Ben Ruhi Bey Nasılım” – Edip Cansever Anlatıyor

Edip Cansever ile 1975-1976 yayım dönemi eserleri hakkında yapılan röportaj.

Ben Ruhi Bey Nasılım şiiri ve kitabını şöyle anlatıyor Cansever:

Bu yıl yeni bir şiir kitabı bitirdim. Baştan sona uzun bir şiir. Adı: Ben Ruhi Bey Nasılım. 20 bölümden oluşuyor. Daha doğrusu yıllardır düşündüğüm bir şiirdi bu. Anlatmak istediğim şey genellikle tema olarak çocukluk yaşamının daha sonraları ilk gençlik dönemlerinde, olgunluk çağında hatta yaşlılıkta bile etkisini sürdürdüğünü kanıtlamaya çalıştım. Bunun dışında Ruhi Bey tipi bir teme tipi olarak çıktı karşıma. Belirli bir temayı gerçekleştiren bir tip olarak çıktı karşıma ve onunla tamamladım.

Aslında Ruhi Bey hayatını bir yerde tamamen silen, ilk gençliğinde bütün yaşamını bozan, ondan sonra da başka bir hayata geçen sınıf değiştirdiğini zanneden bir kişi. Fakat içine girdiği yeni sınıfta da tekrar bilinçlenen veyahut bilinçlenmeye doğru adımlarını atan, insandaki aşkınlık direncini yaşayan, gösteren bir tip oldu. Dediğim gibi bir tema tip.

Ondan sonra bazı teknikler tabi denedim. Şimdi, bu söylediklerim elbette söylediklerim şiirin öyküsel yanı. Yani şiirin hiçbir zaman kendisi değil.  Çünkü uzun şiirlerde yani uzun şiirleri şiir yapan öğelerden biri de tabi öyküdür, öyküsel öğelerdir. Bunun dışında sonuna doğru şiirin tiyatro imkanlarından da yararlandım. Ayrıca hatta bazı tiplerle konuşmalar yaptım. Bir gazeteci gibi röportaj yaptım. Fakat bunlar hiçbiri şiire doğrudan doğruya aktarılmadı. Yalnızca şiire bir esin olarak girdi diyebilirim. Tabi şiir üzerine daha fazla bir şey konuşmak hemen hemen olanak dışı. Son olarak şunu söyleyebilirim ki şiiri açıklayan tek şey şiirdir, gene şiirin kendisidir.

Kaynak: TRT Arşivi