“Benden Hikâyesi” 5 Nisan’da vizyona giriyor

5 Nisan 2019’da beyaz perdeye yansıyacak Benden Hikâyesi bir adada doğup, (Adapazarı) ömrünü başka bir adada geçiren, Türk edebiyatının usta ismi Sait Faik Abasıyanık’ın hayatını kendi ağzından anlatıyor.

Lirik bir anlatıma sahip belgeselde, Türk edebiyatının sorumlu avaresi Sait Faik’in yaşamı kendi hikâyeleri eşliğinde beyaz perdeye uyarlandı. Hikâyeciliğin savruk yazarı olarak da bilinen usta kalem Bursa Erkek Lisesi’nde yazdığı İpekli Mendil ile başlayan yazarlık hayatını Beyoğlu’nun Yüksek Kaldırım’ında, Fatih’in Kirazlı Mescit Sokağı’nda, kendi çocukluğunu bulduğu Burgaz Ada’da devam ettiriyor.

Sait Faik, bu belgeselde kimi zaman dülger balığının yaşam mücadelesi, kimi zaman milyonluk şehirlerin yalnızlığı, kimi zaman da yazmasa deliren bir yazarın duygusu, sesi soluğu oluyor.

Sait Faik’in en çok adım attığı, iz bıraktığı İstanbul, Bursa ve Burgaz Ada’da çekilen belgesel canlandırma yöntemi ile usta yazarı günümüz dünyasında hissetmemizi sağlıyor. Yazarın doğa ve insan sevgisiyle bütünleştirdiği hüsnüniyet kavramını üzerine oluşturulmuş bir yapım olma özelliğini taşıyan Benden Hikayesi adını Sait Faik’in bizim için endişelendiği o meşhur “Son Kuşlar” hikâyesindeki son pasajdan alıyor. 

“Dünya değişiyor dostlarım. Günün birinde gökyüzünde, güz mevsiminde artık esmer lekeler göremeyeceksiniz. Günün birinde yol kenarlarında, toprak anamızın koyu yeşil saçlarını da göremeyeceksiniz. Bizim için değil ama, çocuklar, sizin için kötü olacak. Biz kuşları ve yeşillikleri çok gördük. Sizin için kötü olacak. Benden hikâyesi.”

Onur Baş’ın yazıp yönettiği ve Mert Er’in Sait Faik’i canlandırdığı belgesel, CGV Arthouse (Cinemaximum) sinemalarının tümünde gösterime giriyor. Arthouse salonları bulunan şehirler: Bursa, Eskişehir, Ankara, İzmir, İstanbul, Antalya…

Ne Okuyorum? ekibinin kolektif paylaşımlarının hesabıdır. Arkasında sadece bir kişi yoktur. Bir fikir vardır! Hiç!