Bir Damla Deniz

Yüz yaşındaki palmiyenin az ilerisinde çölün sınırında yaşayan Ali ve insana en az palmiye kadar yaşlı gelen büyük büyükannesinin sıcacık hikâyesi Bir Damla Deniz. İlk sayfayı açar açmaz gökteki yıldızların ve ayın altında Ali’yi ve büyük büyükannesini görüyoruz. Gereksiz detayların olmadığı, çölün sonsuzluğunu ve yalınlığını yansıtan bu güçlü çizimlerden insana samimi, gerçek bir his yayılıyor, çöl biraz yabancı ama anlatılan hikâye aynı zamanda içinde yer aldığımız bir anı gibi. Ali’nin büyük büyükannesini sevdiği çok belli; atıştırmayı sevdiği taze hurmaları her seferinde onunla paylaşıyor, düşünceli bir çocuk.

Artık yaşlanmış, yürümekte zorluk çeken büyük büyükannesi için biraz endişeli olan Ali, onu mutlu etmek istiyor. Bu uçsuz bucaksız çölde yaşamını geçirmiş olan, neredeyse bin yaşında gözüken bu kadının gerçekleştiremediği bir hayali var mıdır acaba?

“Söylesene büyük büyükanne, tüm hayallerini gerçekleştirdin mi?”

Bir süre düşünen yaşlı kadın, iki günlük yürüme mesafesindeki denizi hiç görmediğini ve maalesef dizlerinde artık derman olmadığı için gidemeyeceğini söylüyor. Ali, küçük olduğuna bakmadan, büyük büyükannesi için denizi getireceğini söylüyor.

Küçük bir çocuk için uzun ve gece de düşünülünce korkutucu olabilecek bir yol fakat Ali çok kararlı, kovası, hurması yanında.

“Sonra görüveriyor Ali.

Önünde uzanan denizi”

Çölün kıyısında geçen bir yaşam için, deniz ne kadar güzel ve büyüleyici olmalı, o harika duygu, o şaşkınlık ve sevinç, ninesine denizi götürmek için pek de heyecanlı Ali. Fakat her zaman işler umulduğu gibi gitmez, çölün sıcağında bir koca deniz, bir damla deniz olarak kalır ve bu bir ninenin alabileceği en güzel hediye, hayatındaki en güzel anlardan biridir.

Kendime bir hikâyeyi iyi yapan nedir diye sorduğumda içimde açtığı kapılar, zihnimin içinde dolanması cevabını veriyorum ama sanırım insanın kalbinde bir yerlere dokunması bunun gerçek cevabı. Bir Damla Deniz özellikle bu açıdan kesinlikle çok iyi, kısa olmasına rağmen, üzerinizden etkisi uzun süre silinmeyecek bir kitap. Hem özgün bir bakış açısının eseri, hem de kuvvetli fakat yalın çizimi sonucunda kütüphanenizde yer vermeniz gereken bir kitap; Bir Damla Deniz’i, küçük, büyük herkesin seveceğine inanıyorum. Yazarı Ingrid Chabbert’i, çizeri Guridi’yi ve tabii çevirmeni Damla Kellecioğlu’nu tanımak, bu güzel kitap için ellerini sıkıp tebrik etmek isterim; bunun yerine şimdilik Uçanbalık ve Tudem Yayın Grubu’na bu kitabı dilimize kattığı için teşekkür ediyorum.

  • Bir Damla Deniz – Ingrid Chabbert, Guridi
  • Uçanbalık
  • Çeviri: Damla Kellecioğlu
  • 40 sayfa