Bir gerilim romanı: “Her Şeyi Bitirmeyi Düşünüyorum”

Her Şeyi Bitimeyi Düşünüyorum, bir gerilim romanı; fakat yazar bunu kurgudan daha yoğun olarak kullandığı dille sergiliyor. En başında ortada bir cinayet olduğunu bilerek başlıyorsunuz okumaya. Anlatıcı ve sevgilisi Jake’in, Jake’in ailesinin evine gidiş ve dönüşlerinde yaşadıkları üzerine kurulu. Anlatıcı, Jake’i tanıdığını düşünüyor ve hatta seviyor da ama bu ilişkiye olmayacak bir ilişki gözüyle bakıyor fakat yine de Jake’in nasıl bir ailede büyüdüğünü merak edip, sırf bu yüzden bu yolculuğa çıkmayı istiyor.

Jake akıllı biri, konuştukları, anlattıkları, daha kapalı bir dünyası olan anlatıcıya göre, okuru daha çok doyuracak cinsten. Bir gerilim romanına göre oldukça felsefik bir yaklaşımı var Her Şeyi Bitirmeyi Düşünüyorum’un. Tabii bunda yazar Iain Reid’in almış olduğu felsefe eğitiminin payı olduğunu da mutlaka söylemeliyim.

“Aynı yaşam alanını, bir hayatı paylaşmak, yalnız olmaktan çok daha zor.”

Anlatıcının bir de telefon sapığı var, anlatıcı bundan birkaç kez birilerine, özellikle Jake’e bahsetmesi gerektiğini düşünüyor. Fakat zararsız gibi gözüken aramalar ve mesajlar olarak değerlendiriyor. Kimseye bahsetmiyor. Ama bu aramaların bir garipliği daha var; anlatıcı kendi numarasından aranıyor. Bu durum da hikâyenin gerilim noktalarından biri.

“İnsanı sarsan, bildiğini sandığı şeyleri bilmediğini gösteren, gerçekliğe sekte vurup onu bozan şeyleri daha korkutucu buluyorum.”

Arada yazılan diyaloglar biraz ipucu verse de, gidiş yolu boyunca, olay örgüsü bakımında gerilim unsuru yaratacak pek bir şey yok ama yine yazarın dili devreye giriyor. Bu bir eksiklik değil, çok belli ki yazarın tercihi bu yönde olmuş. Bir şeyler olacak beklentisiyle okumaya devam ediyorsunuz. Jake’in ailesinde insanı geren bir gariplik ve o süre boyunca Jake’in kendi davranışlarında da bir farklılık olsa da hikâyenin asıl gerilimi kitabın sonuna doğru kendini gösteriyor. Bu tıpkı gergin tutulan bir ipin, bir anda elden kayması gibi hızla gerçekleşiyor; ipi takip edemeyebilir ya da neyi kaçırdığınızı bir daha gözden geçirebilirsiniz. Gerilim beklentisiyle okuyan okuru memnun edeceğini düşündüğüm, insanın düşündüren, içini buran, çarpıcı bir sonu var kitabın.

Iain Reid‘in, Begüm Kovulmaz tarafındanTürkçe’ye çevrilmiş bu ilk kitabı, bir süredir Hep Kitap etiketiyle raflarda. Gerilim sevenler için bir de iyi haber verelim: Her Şeyi Bitirmeyi Düşünüyorum, ödüllü yönetmen Charlie Kaufman tarafından filmi çekilip, Netflix yapımları arasında yerini alacak. Romanı çok beğenmiş biri olarak bunu heyecanla beklediğimi söylemeliyim.

  • Her Şeyi Bitirmeyi Düşünüyorum – Iain Reid
  • Çeviri: Begüm Kovulmaz
  • Hep Kitap – Roman
  • 179 sayfa