Bir okuma serüveninin notları: Hasan Saraç’tan yazarların bilmek istediğimiz hikâyeleri

Kor – Aşkın Merkezi Mevlana, Aynadaki Adam ve Turabdin’e Dönüş gibi kitaplarıyla tanıdığımız Hasan Saraç’ın, büyük yazarların eserleriyle iç içe geçmiş hayatlarını anlattığı Yazdıklarıyla Yaşayanlar, Portakal Kitap etiketiyle yayımlandı.

Yazar, ressam ve bestekâr portrelerinden Sertifikalı Yazarlık Okulu’na, yeni roman ve araştırmalarından Edebiyat Haber’deki yazılarına kadar pek çok çalışmasıyla tanıdığımız Hasan Saraç; Portakal Kitap tarafından yayımlanan yeni çalışması Yazdıklarıyla Yaşayanlar ile okur karşısına çıktı.

Adını dünya edebiyat tarihine yazmış pek çok yazarın hayatını eserleriyle iç içe anlatan Saraç, okuma serüveninde yazarlarla kurduğu dostluğa bu kez okurlarını da dahil ediyor. Kitabında geniş okur kitlesine sahip yazarlara yer veren yazar, okurlarınca altı çizilen cümlelerin sahiplerini yakından tanımaya, hikâyelerin hikâyelerini dinlemeye ve yazarların hayatlarına şahit olmaya davet ediliyor.

Yazarları kaleme alırken onların yeteneği, değeri ya da ünü bir kenara; ne olurlarsa olsunlar öncelikle insan olarak karşımızda durduklarından bahsediyor Saraç kitabına yazdığı “Önsöz”de. Yazma ve yaratma tutkularıyla diğer insanlardan sıyrılarak farkını ortaya koyan yazarları, okurlarının daha iyi tanıması için biraz daha yakınlarına gidip inceliyor, anlatıyor.

Her yazarın farklı bir hikâyesi, yazdıklarının da farklı birer dünya olduğunu vurguluyor her şeyden önce. Bir yazar ilgi duyan bir okurunsa, işte tam da bu hikâyelere ilgi duyacağına, yazarını tanımak istediğine inanarak yola çıkıyor. Türk ve yabancı toplamda 25 yazarın hayatını ve hikâyesini konu edinerek okurlarını biraz daha yaklaştırıyor yazarlarına. Marquez’den Peyami Safa’ya, Dostoyevski’den Sevgi Soysal’a, Hemingway’den Tanpınar’a kadar pek çok farklı yazara, hikâyeye, coğrafyaya uzanıyor.

Kitapta yer alan yazarlar ve hikâyeleri okuru boğmadan, sanki “herkes için edebiyat” şiarı göz önüne alınarak anlatılmış gibi. Ne bildiğimiz anlamda klişe bilgileri okuyoruz kitapta ne de en zor okunduğu söylenen yazarları bile zorlu, sıkıcı, yorucu bir dille. Saraç, bugüne kadarki yazma deneyimlerinin neredeyse bir fizibilitesini çıkararak anlatıyor yazarları. Kimi zaman tanıdık hikâyeleriyle karşılaşıyoruz yazarların, kimi zaman da daha önce duymadığımız gizli saklı yanlarını.

Türk ve yabancı 25 yazarın, Hasan Saraç’ın uzun yıllardır edindiği okuma serüveninden süzdüğü bilgilerle yeniden ele alındığı Yazdıklarıyla Yaşayanlar edebiyata ilgi duyan, yazma serüvenine adım atarken cesarete ihtiyaç duyan, farklı okuma deneyimlerine açık okurlar için keyifli bir kolaj niteliğinde. Birçok yazarın bilmek istediğimiz hikâyeleri, Yazdıklarıyla Yaşayanlar’la okurlarına ulaşıyor.

  • Yazdıklarıyla Yaşayanlar – Hasan Saraç
  • Portakal Kitap
  • 288 sayfa