Büyülü Dünyalara Açılan Kapılar: Komşularım

Çocuk öykülerinde, özellikle okul öncesi kitaplarda, biz satırların arasında gezinip onları okurken, çocukların gözleri bizim aksimize resimlerde dolaşır ve hikâyeyi hem bizden dinledikleriyle hem de gördükleriyle birleştirirler. Bizim fark etmekte zorlandığımız ya da kimi zaman üstünde pek durmadığımız -büyümenin kötü yanlarından biri belki de- detayları görürler. Bu muazzam bir olay; ek olarak bu resimlerin çocukların dünyayı algılama biçimini etkilediklerini, sanata yaklaşımlarını kuvvetlendirdiğini düşününce çocuk kitaplarının gözümdeki önemi artıyor.

İşte Komşularım detaylı resimleriyle, dikkat uyandıran renkleriyle, çocukların hayal gücünün hoş yansımasıyla, biz yetişkinler için de gözlerimize şenlik sunan harika bir kitap. Küçük bir kız yaşadığı yedi katlı binanın her bir katından çıkarken bir yandan da komşularından bahseder. Her katta sıra dışı bir aile yaşıyordur, fakat bu ailelerin çizimleri okurken her bir kapının farklı büyülü bir dünyaya açıldığını düşündürür okura. Çamurlu paspasın olduğu kapının ardındaki yaşlı avcı ve evcil kaplanı mı dersiniz, yoksa biricik aşkı denizkızıyla yaşayanı mı?

Tüm dairelerde fazlasıyla ilginç kişiler yaşıyordur. Küçük kız kendi katına geldiğinde ise ailesinin sıkıcı olduğundan bahseder ama yine de birbirlerini severler. Peki, ailesi gerçekten sıkıcı mıdır? Küçük kızın düşündüğünün aksine ailesiyle ilgili hoş bir sürpriz var kitapta. Çocuklar özellikle bu kısma bayılıyor. Düşününce bu kadar ilginç bir insanın yaşadığı binada onun ailesinin tekdüze bir aile olmasını bekleyemezsiniz, değil mi?

Bu kısacık kitapta, her bir sayfada başlı başına ayrı bir hikâye var, resimlere, kelimelere yüklenilenden çok daha fazla anlam yüklenmiş. Öyle ki bir her bir kat için kurulan bu dünyada resimlerin arasından gezinirken yazar ve çizer Einat Tsarfati’nin hayal gücüne, yeteneğine hayran kalmamak elde değil.

Komşularım, üç yaş çocuklar için de okunabilecek bir yalınlıkta, fakat aynı zamanda daha büyük çocukların da ilgisini çekecek yoğunlukta bir kitap; hem çizimleriyle, hem de henüz kitapta sürekli aranıyor ilanıyla karşılaştığımız kayıp hamsterın kendini göstermesiyle bir oyun kitabı olarak da kullanılabilir. Her bir dairenin içinde hamster haricinde bir ayrıntı da seçilip çocuğunuzu onu bulması için yönlendirebilirsiniz, bu dikkat süresinin arttıran ve aynı zamanda kitapların sadece okumak değil, oyun için de kullanılabilecek bir obje olduğunu gösteren bir aktivite olmuş olur.

Bugüne kadar 13 dile çevrilmiş olan Komşularım, deneyimli çizer Einat Tsarfati’nin ilk çocuk kitabı ve özellikle bir ilk kitap için fazlasıyla başarılı. Bundan yaptığı tüm resimli kitap, oyuncak ve telefon uygulamalarının da katkısı muhakkak olmalı. Yazarın sonraki çalışmalarını da görmek için sabırsızlanıyorum.

  • Komşularım – Einat Tsarfati
  • Redhouse Kidz Yayınları
  • 40 sayfa