Cahit Külebi Söyleşisi – “Kim esir değildir kendi içerisinde”

Yön Yayınları’nın 1993 yılında derlediği söyleşi kitabı olan “Şiir Hangi Sözcüklerle Yazılmalı ki?” isimli kitabında Cahit Külebi ile yapılmış “Kim esir değildir kendi içerisinde” isimli soru-dize şeklindeki mini mülakatı sizlerle paylaşıyoruz.

 

İyi okumalar.


Cahit Külebi

1917 Zile doğumlu.

 

Kim esir değildir
kendi içerisinde?

On dokuz yaşında iken yazdığım bir şiir. O yıllarda Orhan Veli’yle arkadaşları kargalardan, bayram yerlerinden, haminnelerinden söz eden başyapıtlarını yazıyorlardı. Bu dizelerin bu açıdan ve insansal olaylardan yola çıkarak değerlendirilmesi daha yerinde olur.

ben niçin tutsağım yeryüzünde
ben niçin, bilmek isterim?

 

Aynı şiirin başka iki dizesi.

 

Doğanın mı bataklığındaydık biz, kişinin mi?

 

Doğanın da kişinin de çıkmazları, bataklıkları vardır. Öncesindeki dizeler incelenmeden bu iki dize açıklanabilir mi? Bilemem?

Sevda mı umut mu, arkadaş mı
anılar mı? nerde…

 

yurdumuzun göklerinde mi yerin,
hey tanrı bilmek isterim?

 

Niçin sevmekten yana, yoksunluktan yana şiir yazarım?

 

Bu son üç dize benim şiirimin karakteristiğini gösteremez. Kusura bakmayın, biz ilk şiirlerimizi Sokak’ta yayınlarken Sabahattin Kudrettin Aksal da bu tur röportajlar yapar, ben o soruların ve yanıtlarının neye yaradığını bir türlü anlayamazdım.

 

Kaynak: “Şiir Hangi Sözcüklerle Yazılmalı ki?” – 1993 Yön Yayınları Röportaj Serisi – 46 Yazar 81 soru-dize, 381 yanıt – s.105-106.

Ne Okuyorum? ekibinin kolektif paylaşımlarının hesabıdır. Arkasında sadece bir kişi yoktur. Bir fikir vardır! Hiç!