Çevreci sessiz bir kitap: Nerede Bu Fil?

Bu sefer biraz farklı bir kitap tanıtacağım. Bu kitapta hiç yazı yok. Karmaşık resimler yok. Kitabın hikâye örgüsü sadece çizimler üzerinden anlatılıyor.

Kitabın adı “Nerede Bu Fil?” fakat her sayfada file eşlik eden bir yılan ve bir papağan da var. Redhouse Kidz Yayınları’nın Çevreci Kitaplar Serisinden çıkan kitabın illüstrasyonları Barroux’ya ait.

nerede bu fil 2Fransız illüstratör Barroux çocuklara ve büyüklere yönelik birçok kitapta illüstrasyonlara sahip. Barroux, geleneksel çizgileri güçlü renklerle karıştırdığı ayırt edici bir tekniğe sahip. Kendisini renklerin ve hayal gücünün yönlendirdiği biri illüstratör olarak tanımlıyor.

Kendisinin diğer çizimlerine buradan bakabilirsiniz: http://www.barroux.info/

Kitabın hikâyesi ise ormanda yaşayan bir fil bir papağan ve bir yılan ile başlıyor. Üç arkadaş saklambaç oynuyorlar. Fakat sayfaları çevirdikçe orman köşelerden kesilmeye başlıyor. Sonra tek tük evler beliriyor. Kesilen alanlar artıp evler ve arabalar çoğaldıkça sevgili hayvanlarımız gittikçe birbirlerine yakınlaşıyorlar. Saklambaç oynayacak yerleri azalmaya başlıyor, yani yaşam alanları yok oluyor. Sonuna doğru eskiden orman olan yerler apartmanları ve arabalarıyla bir şehre dönüşüyor. Artık orman yok olmuş durumda ve sevgili hayvanlarımızın tek bir yaşam alanı kalıyor: bir hayvanat bahçesi. Küçücük bir hayvanat bahçesinde bir fil, bir papağan, bir yılan ve tek bir ağaç. Sonunda üç hayvanımız son kalan ağaçlarını da alıp kaçıyor ve kendilerine yepyeni bir orman bulmak üzere yola çıkıyorlar. Kitap insanların yerleşim alanları için umarsızca katlettikleri ormanların hayvanlara etkisini sayfalarca yazıdan çok daha iyi gösteriyor.

nerede bu fil1

Kitapta kesinleşmiş bir hikâye örgüsü olmadığı için her yaş grubundan çocuk için oldukça uygun. Bu kitabı çocuğunuza kişiselleştirilmiş örgülerle anlatabilirsiniz. Ağaçlar ve hayvan üzerinden yaratıcı hikâyeler yazabilirsiniz. Eğer çocuğunuz yaşça büyük ise bunu kendisi bile yapabilir. Bunun yanı sıra onun algılarını geliştirici oyunlar oynamaya da izin veriyor. Yaşça daha küçük bir çocuğunuz varsa, her sayfada papağan, fil ve yılanı bulabilir, farklı renklerdeki ve şekillerdeki ağaçları bulabilir veya sayabilirsiniz. Tabi bence en önemli tercih sebebi çocuğunuza doğa sevgisi ve doğal yaşam bilinci oluşturmak için çok güzel bir başlangıç olması. Çocuklar daha kendilerine odaklı bir yaşam biçimine sahipler. Fakat bilinçli bireyler yetiştirmek için biraz da kendilerinin dışındaki insanlara olduğu kadar hayvanlara, bitkilere, doğal dengeyi de göz önünde bulunduran farkındalığın öğretilmesi gerekiyor. Bunun için bilinçli ebeveyn olmaya çalışmıyor muyuz? Bu kitap çok naif bir şekilde doğada insanlardan başka canlıların da yaşadığını gösteriyor. Oturduğumuz evlerin, şehirlerimizin, yaşam tarzımızın eğer dikkat etmezsek diğer canlıları ve doğayı dışladığını bizler de unutmamalıyız. Kim bilir belki çocuğuna kazandıracağı bakış açısının yanı sıra size de değerli katkılarda bulunabilir. İnsanoğlunun kibri kendisini her şeyin merkezine koyabiliyor. Arada öyle olmadığını hatırlamaya hepimizin ihtiyacı var. “Nerede Bu Fil?” çocuklarınıza anlatırken sizleri de bu merkezden çekip çıkaracak güçte ama sade bir kitap.

Nerede bu fil kapak

  • Nerede Bu Fil? – Barroux
  • Redhouse Kidz Yayınları
  • 32 Sayfa

hemen-satin-al