Feminizmi doğru anlamak için okunması gereken 5 kitap

1. Deneme-İnceleme: Kendine Ait Bir Oda – Virginia Woolf

Feminizmini savunan ve destekleyen yazar; bu kitabında kadın olmanın zorluklarını anlatıyor bizlere. Bir yandan da tarihsel bir yolculuk eşliğinde kadın yazarların “Kendine ait bir odası olsaydı nasıl olurdu?” sorusunu irdelememizi sağlıyor. Hem feminizmi savunan hem de yazmayı sevenler için önereceğim kitaplar arsında.

…Kadının varlığına katlanamayan zihniyet; elbette onun yazmasına, okumasına, düşünmesine de karşıdır…

2. Bilim-Kurgu – Roman: Karanlığın Sol Eli – Ursula K. Le Guin

İlginç bir konuya sahip olan kitapta yazar, cinsiyetsiz bir toplum kurgulamış. Her şeyde cinsiyetin ön planda tutulmasını eleştirerek bizleri düşünmeye sevk ediyor. Okunmaya değer kitaplar arasında diyebilirim.

“Işık karanlığın sol elidir
karanlık da ışığın sağ eli,
ikisi birdir, yaşam ve ölüm, yan yana
yatarlar kemerdeki sevgililer gibi,
tutuşmuş eller gibi,
sonuçla yol gibi.”

3. Araştırma – İnceleme: Cinsel Politika – Kate Millett

İkinci dalga (cinsellik ve doğurganlığın birbirinden ayrıştırılması mücadelesi) feminist yazarlardan Kate Millett günümüze kadar tüm uygarlıkların ataerkil olduğu ve bu ataerkilliğin edebiyata kadar nasıl girdiğini anlatan ilginç bir araştırma kitabı. Cinsiyet ayırımı yapmadan feminizmi savunan tüm okuyuculara öneriyorum.

“Sevgiliyi tanrılaştırmak da kadın rolündekine düşen bir görevdir. Sevmek, erkek için statüsünü yitirme tehlikesi yaratır. Eşitliğin her türlüsü yasaklanmıştır.”

4. Roman: Kadının Adı Yok – Duygu Asena

Sıkı feminizm savunucusu olmayanların bile severek okuduğu kitap; duru bir şekilde biz kadınları anlatıyor. Ülkemizde feminizm deyince ilk akla gelen kuşkusuz Duygu Asena’dır. Bu coğrafyada yaşamış olan yazar tabiî ki kadının zorluklarını en iyi anlatacak kişi olarak karşımıza çıkıyor. Mutlaka okuyun derim.

“Anlamıyor musunuz siz, kendim olmak istiyorum, kendi adımla anılmak istiyorum ve erkeklerden, evlilikten yalnızca dostluk bekliyorum. Dostluk da saygıda eşitlikle olur, anlamıyor musunuz, eşitliğin olmadığı yerde ikisi de yok.”

5. Tiyatro Oyunu : Vajina Monologları – Eva Ensler


Dikkat çekici bir isme sahip olan kitap öncelikle Eve Ensler tarafından yazılıp Almura Merter’in çevirip sahnelediği tiyatro oyunudur. Daha sonra raflarda da yerini bulmuştur. Adına takılıp müstehcenlik içerisinde değerlendirilmemesi gereken bir kitaptır, bence. Özünde kadının ezilmişliğine odaklanmaktadır.
Küçük bir not: Dünyada bu oyunu sergileyen ilk Müslüman ülkeyiz.