“Gittikçe ağırlaşıyor hiçlik duygusu…” / Bütün Şiirleri 2 – Şükrü Erbaş

Şükrü Erbaş, ilk şiirini Varlık dergisinde, 1978 yılında yayınlandı. “Yolculuk” adlı şiir kitabıyla, 1987 Ceyhun Atuf Kansu şiir ödülüne değer görüldü. Ayrıca, “Dicle Üstü Ay Bulanık” şiir kitabıyla 1996 Orhon Murat Arıburnu şiir ödülünü, “Üç Nokta Beş Harf” şiir kitabıyla 2002 Ahmed Arif şiir ödülünü ve “Gölge Masalı” adlı şiir kitabı ile de 2005 Ömer Asım Aksoy şiir ödülünü kazandı.

Şükrü Erbaş hâlâ yazmakta olan ve şiirleriyle içimize kazınan bir şair. Böyle değerli bir şair ile aynı dönemde yaşamak ne büyük şanstır. Bana kalırsa bütün kitapları alınıp okunmalı ve şiirleri özümsenmelidir. Sohbeti, tatlı dili ve kişiliği ile de sevgimizi kazanmıştır.

Sadece şiir kitapları yoktur elbette; deneme şeklinde kitapları da mevcuttur. Ben ilk olarak tersten gidip Bütün Şiirleri 2 kitabını okudum ve hayran kaldım. Şimdi inanılmaz bir merak içindeyim. Bütün kitaplarını alıp okumak derdine ortak olmak istiyorum.

 

Çektiğim fotoğraflar en etkilendiğim dizelerden ortaya çıktı. Kitabı bitirdikten sonra tekrar geriye dönüp okuma isteği oluştu içimde. Elimde olsa herkese bu kitaptan hediye etmek isterdim. Çünkü şiire ihtiyacımız var. Şiirin üzerimizde bırakacağı duygulara ihtiyacımız var diye düşünüyorum.

 

Şiirlerinde fakirliği, çocukları, aşkı, kışı, Sivas Katliamını, kötülüğü, düşmüşlüğü, emeği, barışı ve daha birçok tanıdık duyguları işlemiş. Şiir sevmem diyen insanlara bile şiire âşık edecek cinsten…

2013 yılında 17. Altın Portakal Film Festivali’nde “Bağbozumu Şarkıları” adlı eseriyle ödüle lâyık görüldü Şükrü Erbaş. Süslü kelimelere gerek duymadan uyum ve büyük bir zarafet içinde işledi şiirlerini. Değeri bilinmeli ve mücadelesine saygı duyulmalıdır. Sadece iyinin ve güzelin peşinde olan bu adamı okuyup anlamalıyız.

 

  • Bütün Şiirleri – Şükrü Erbaş
  • Kırmızı Kedi Yayınları – Şiir
  • Sayfa Sayısı: 176

 

Çektiğim fotoğraflar: https://www.instagram.com/oskeaydn/

 

 

Ankara'da yaşıyorum. 1992 doğumluyum. Birkaç kitabın oluşum sürecinde editör olarak bulundum. Düzenli okur ve yazarım.