Haruki Murakami – Sınırın Güneyinde Güneşin Batısında

0000000241222-1

 

Romanın kahramanı Hacime, Murakami insanlarından sadece biri. Yalnızlığın izlerini taşıyan ömründe, bir şekilde kendi hayatını kazanmış ve “o an” gelene dek bir rüyada yaşamış gibi ömrünü geçirmiş biridir. Evli, iki çocuğa sahiptir. Hacime her zaman, diğerlerinden farklı olmuştur. Ailesinin durumu hiç fena değildir, tam bir orta sınıf çizgisini çeker anlatısında Murakami. Kitapta, bireyi işlerken; ana karakterini “tek çocuk” yaparak aslında onun içindeki boşluğu ve kopukluğu da metaforlamış oluyor. Her çocuğun kardeşlerinin olduğu bir devirde, tek çocuk olarak yaşayan Hacime, adeta öteki olarak hayata başlamıştır. Çocukluk aşkı “Şimamato” da kendisi gibi tek çocuktur. İşte dışlanmışlığın içinde ilk tamamlanmasını böyle yaşar Hacime. Sonrasında bu iki çocuğun hayatları ayrılır. Herkes bir başka yere ve hayata savrulur. Hacime her genç gibi başka heyecanlara, kişilere kapılır. Evlenir. Karısının babasından yardım da alarak “büyür”. İki çocuğu vardır, sevdiği bir karısı. Dışarıdan bakıldığında oldukça iyi bir hayat kalitesine sahiptir. Oysa aklına ilk aşkı gelmiştir. Şimamato… Kendisi gibi tek çocuk olan o kız…

Murakami, sade hayatın gidişat çizgisini bozmayı, öykü ve romanlarının kırılma noktası yapmayı iyi beceren bir yazar. Bu ustalığını da Hacime ve Şimamato’nun yollarını kesiştirerek bu romanında da oluşturuyor. Böylece eski iki dost  -âşık- yeniden karşılaşıyor ve görüşmeye başlıyorlar. Okuyucu, Hacime’nin kendi evliliği ve yanındayken yaşadığını hissettiği aşkı arasındaki seçimi yapıp hayatına mutlu bir şekilde yön vermesini beklerken Murakami yeniden bireye odaklanıyor. “Her şey bu kadar kolay mı?” Bir sorun çabucak çözülür ve hayatlar devam edebilir mi? Çelişkide kalan birey, tamamlanmışlık hissi, arzu, tutku, İhanet, insanı insan yapan her hatanın ağırlığı kitapta akıcı bir dille ilerliyor.

Sonunu yazmıyorum; çünkü Hacime biziz. “Eski aşk” romanda sadece bir öğe; merkeze konmuş gibi görünen. Umarım ötekileştirilip sonrasında tam olmayı, eksilip kaybolmayı, kendini yeniden bulup yaşamayı arzulamayı bilen herkes bu kitaptan büyük keyif alır.

Doğan Kitap

Yazar: Haruki Murakami

Çeviren: Pınar Polat

Tür: Roman

11.Baskı (Temmuz 2015)

Sayfa sayısı: 187

1990 yılında doğdu. Adnan Menderes Üniversitesi Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı okuduktan sonra İ.Ü. Edebiyat Fakültesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji bölümünü bitirdi. Freelance yazarlık, senaristlik, tiyatro eleştirmenliği, dramaturgluk yapmakta.