Heykeltıraş – Minette Walters

Suçlu, ne kadar suçlu?

Polisiye edebiyatın inceliklerinden biri de suçlunun taşıdığı gizem olduğunu düşünüyorum. Neredeyse son sayfalara kadar katilin peşine düşmenin heyecanı polisiyeyi canlı tutan şeylerden biri. Peki ya suçlu su götürmez bir şekilde en başından belliyse, katil suçunu itiraf ettiyse ve tüm kanıtlar gözümüzün önünde duruyorsa? Yine de okumaya değer mi? Heyecan ilk sayfalardan başlayıp, son sayfalara kadar insanı sarar mı? Heykeltıraş için bu sorunun cevabı evet. Minette Walters’ın yazmış olduğu Heykeltıraş böyle bir kitap. Bu arada İngiliz yazarın ilk romanı Buz Odasındaki Ölü, İngiltere’de ‘En İyi İlk Polisiye Roman’ ödülünü kazanmış.

Soğukkanlı, iri yarı, sorunlu çirkin, korkutucu, insanlarla iletişimde sıkıntı yaşayan, katil Olive ve onun hikayesini yazmak üzere gönderilen Roz’un hikayesi bu. Heykeltıraşın yani Olive’in kız kardeşini ve annesini acımasızca öldürmesinden beş sene sonra Roz, Olive’in karşısına çıkar. Cinayetler ve katil geçen zamana rağmen hâlâ merak uyandırıyordur. Roz bunun zaman kaybı olduğunu düşünse de yazar temsilcisi Iris’in ısrarı üzerine çalışamaya başlar. Roz yazmak istemiyordur, Olive ise sırlarını paylaşmak.

Bu iri yarı katille görüşmek mi daha zor yoksa insanlara güvenmek mi? Yoksa gerçekleri araştırmak mı? Yazar, yazarken bunu amaçlamış mıydı bilmiyorum fakat, kitap boyunca adalet sisteminin kısırlığı da göz önüne seriliyor. Kanıt dediklerimiz, inanmak istediklerimiz mi, yoksa biz sıradan insanlar da ilk gördüğümüze, bize ilk anlatılana inanmak durumunda mı kalıyoruz çoğu zaman. Okura bu soruların cevaplarını düşündürdüğü için özellikle sevdim Heykeltıraş’ı.

“Gerçek, sınırları belli, küçük bir aralıkta saklıdır, yanılgının ise ucu bucağı yoktur.”

Bir polisiyenin olmazsa olmazlarından biri olarak hızla okunan, belirli bir ritmi olan bir kitap. Yine de bunu söylemekte yarar görüyorum, çok yüksek bir gerilim yok belki ama geçmişte olmuş bir cinayetin hiç bilinmeyen sırlarını Roz ile beraber ortaya dökme hevesi duyuyorsunuz ve her adımda yeni sırların kapısını aralıyor ve kitap boyunca merak duygunuz canlı kalıyor.

  • Heykeltıraş – Minette Walters
  • Can Yayınları – Roman
  • Çeviri: Özden Arıkan
  • 317 sayfa