İçinden Kediler Geçen 15 Kitap

Kedilerin dünya ve Türk edebiyatında belirgin bir şekilde yer alması şaşılacak bir şey değil, çünkü onlar hayatımızın her alanındalar. Görünen o ki, yazarlar besledikleri hayvanlardan, özellikle de kedilerinden epey etkilenmişler. Biz de ne yaptık, edebiyatımızda ve dünya edebiyatında içinde kedi ve kedigillerin geçti kitapları seçtik, 15 kitaplık bir liste hazırlayıverdik.

Kedi severlerin dikkatine, iyi okumalar!

1- Usta ile Margarita – Mihail Bulgakov

Edebiyat dünyasının en muhteşem, silah delisi, votkacı, hazırcevap, Şeytan Woland’ın dostu kedisi Behemoth, 1930’ların Bulgakov klasiklerindendir. Aynı zamanda isminin de işaret ettiği üzere devasadır. Bunu size sıklıkla hatırlatacak.

Kitabın sitemizdeki incelemesi için tıklayınız: http://www.neokuyorum.org/usta-ile-margarita-mihail-bulgakov/

2-Sahilde Kafka – Haruki Murakami

Kediler, Murakami’nin gerçeküstü ve dolambaçlı dünyasında sıklıkla sahne alır. Fakat eğer daha edebi kediler arıyorsanız, ya da Nakata gibi kedilerle konuşabiliyorsanız bu roman kesinlikle tam size göre. Kitabın sonunda bir şey öğreneceksiniz; tam da size söyleyecekleri gibi: “Kediler köpeklerin aksine her şeyi bilirler.”

Kitabın sitemizdeki incelemesi için tıklayınız: http://www.neokuyorum.org/haruki-murakami-sahilde-kafka/

3-  Alice Harikalar Diyarında  – Lewis Carroll 

Cheshire kedisi yaramaz ve sürekli gizemli sırıtışıyla edebiyat dünyasının en ünlü kedigillerden olabilir. Ayrıca, tabii ki, Dinah da var.

4-  Narnia Günlükleri  – C.S. Lewis 

C.S Lewis’in dünyasında İsa bir aslan olarak karşımıza çıkıyor. Bundan daha açık ve net olamazdı.

5- Star Ka’at -Andre Norton

Kurmaca edebiyatın kült yazarlarından Andre Norton’un kedilere takıntısı olduğunu söylemek yanlış olmaz. Aslında kediler, ya da “yakın akrabalarını” yaklaşan kıyametten kurtarmak için dünyaya gönderilen telepatik uzaylı kediler olarak Ka’at’lar diyebiliriz. Evet, çok garip ama bu 70’lerin kurgusu ve harika!

6- Pi’nin Yaşamı (Life of Pi) – Yann Martel 

Martel’in kitabı akıllara şu soruyu düşürüyor: “Gerçekten de Pi Patel ile bir teknede yaşayan, Richard Parker adında bir Bengal kaplanı var mı?” Kitaptaki kedigil, kahramanın bir hayal ürünü ya da gerçek bir hikâye de olsa, bu hayatta kalma hikâyesinin gizli ve düşünceli gücüdür.

7- The Enchanted Forest Chronicles – Patricia C. Wrede

Wrede’in mükemmel gençlik serisinin aklı başında cadısı Morwen’in her biri nevi şahsına münhasır kedilerden oluşan bir kabilesi vardır. Kitap, bu iki dünyayı bir araya getirirken, herkes halinden memnun görünüyor.

8- The Carbonel – Barbara Sleigh

Kendine marketten bir kedi ve süpürge alan ve bir anda Kedilerin Kralı’na sahip olduğunu anlayan Rosemary olmak. Rosemary elindeki kediyi özgürlüğüne bıraksa da, cadının büyüsü onu kendisine bağlamıştır.

9- Old Possum’s Book of Practical Cats -T.S. Eliot 

Başka bir klasik daha: T.S Elliot’un kediler hakkında ya da onların akıllarının işleyişi hakkında yazdığı sevilen şiirlerinin toplaması. Kedi psikolojisi de diyebilirsiniz. Şiirler yalnızca mükemmel isimleri için bile okunabilir. Kitap, tabi ki, ünlü müzikal Cats’in de temeli oldu.

10- Şapkadaki Kedi (The Cat in the Hat) – Dr. Seuss

Başrollerinde kediler olan kitaplar listesinde bir Dr. Seuss’un klasik eseri olmadan olmazdı. Cat in the Hat kitabına adını veren bu yaramaz, sınırları zorlayan, maceracı kedi herkesin kalbinde. Aynı zamanda, ev bekçisi olarak da mükemmel.

11- Sıradışı Bir Kedi Hikayesi: Sevgi Bağı – Gwen Cooper

“Gözleri görmeyen bir kedinin bakımını üstlenen bir kadın ve onun hayatına neşe, mutluluk getiren ve inanması güç olsa da yeni bir yön vermeyi başaran kedi Homeros’un okumaya doyamayacağınız hikâyesi…”

12- Bir Akdeniz Kedisinin Hatıraları – Şükran Yiğit

Doli bir delikanlı. Doli Akdenizli. Doli bir kedi. Hayrettin Amca, Dolores, Gizem, Paçavra, Çikin, Güzel Romedyos, Lale, Viyan, Adsız, Kılark ve diğer kedilerle ve biraz da insanlarla birlikte hayatın küçük, ama büyük sırlarını çözmeye çalışıyor. Elimizde Doli’nin günlüğü, arkamızda Kaş güneşi, önümüzde Akdeniz mavisi hayat detektifliğine doğru sessiz, sıcak ve mavi bir yolculuğa çıkıyoruz.

13- Bir Kedi, Bir Adam, Bir Ölüm – Zülfü Livaneli

“Arkadaşlarım bunun farkında değil ama ben bu bağlantıların üstünde ya da dışındayım. Onlar gibi davranmaya, onlara benzemeye çalışıyorum, lakin içim farklı, işte romanı yazan zavallı arkadaşımın inemediği derinliklerden biri de bu. O beni, politik geçmişi olan ve Kuzey sürgününe savrulmuş, sıradan insanlardan biri sanıyor. Başımdan geçenleri, benden daha ilginç buluyor. İçimdeki derin ve köklü karanlığın farkında değil. Çünkü insanları konuşarak tanıyamazsınız. Konuşmak, canlı yaratıklar arasındaki en etkisiz iletişim aracı. Dil yalan söylüyor, olanları çarpıtıyor, insanlığın hiç bıkıp usanmadığı klişeleri tekrarlıyor. Bu yüzden, insanları dinlemek onları anlamak için yeterli değil.”

14- Kedi Mektupları – Oya Baydar

Romanın kedi kahramanlarından Nina, acımasız eleştirilerini şöyle dile getiriyor: “Bu hikayede kedilere ilişkin dişe dokunur, yeni bir şey yok, ama insanları yakından tanıyıp anlamak isteyen kediler için çok yararlı bir kaynak… Hanımımın kedileri anlattığını sanırken aslında kendini ve kendi gibileri anlatması, edebi açıdan büyük bir eksiklik. Bu belki de onun kötü bir yazar olmasından değil de insan denen yaratığın kendine dönüklüğünden, doğayı ve hayatı bütünlüğü içinde kavrama yeteneğinden yoksun oluşundan kaynaklanıyor.”

15- Ne Kitapsız, Ne Kedisiz – Bilge Karasu

Böyle bir liste hazırladıysan Bilge Karasu’dan bahsetmeden olmazdı: “Ona bakıyorum. Susuyor. Önüne bakıyor. Çocukluğundan beri bu oyunu oynar: Gözetlenme oyununu.Önceleri belki bir suçlulluk duygusuydu bu: Kendisine dikilen göz Tanrının, anasının, büyüklerden birinin, sevmediği birinin gözü olur, kınardı o anda yaptığını. Adı konmadan yaşanırdı bu suçluluk. Şimdi ise gerçekten bir oyun: kimi dakikayı, ‘bakan, gören varmış gibi yaşamak’… Karasu kendi kendinden birşeyler anlatır, gözetlenme oyunu da o sıra oynanır. Bakan göz o anlatılanı dinlemektedir. Nasıl gözse!…İşte bundan ötürü bakıyorum ona, baktığımı biliyor, susuyor, önüne bakıyor. Ne düşündüğünü bildiğimi biliyor.”

 

Ne Okuyorum? ekibinin kolektif paylaşımlarının hesabıdır. Arkasında sadece bir kişi yoktur. Bir fikir vardır! Hiç!