İhsan Oktay Anar – Puslu Kıtalar Atlası

Bazı kitaplar özeldir!

İhsan Oktay Anar edebiyatımızın temel taşlarından birisi. 1995 yılında çıkardığı Puslu Kıtalar Atlası edebiyat çevresince çok beğenildi ve takdir edildi. Harika hayal gücü, muhteşem bir dil ve harika bir kurgu; bu üç önemli şey bu kitapta buluşmuş ve bu harika eser ortaya çıkmış.

Kitabı alırken biraz çekindiğimi söylemem lazım. Yazarın bir kitabını ilk kez okumuş olacaktım ve bu tereddüde düşme hali her okur için olan bir şeydir. Kitap ile ilgili araştırma yaparken olumlu şeyler okudum. Kitabı okurken ilk sayfalarının yoğun ve ağır dili nedeniyle çok sıkıldım. Kitabı bırakmayı bile düşünmüştüm. Okumayı planlayan okur kardeşlerim için sonu söylemek istiyorum: İlk sayfalarında sıkılabilirsiniz lakin sabırlı olun. Kitabın sonraki sayfaları akıcı bir şekilde su gibi gidiyor. Sabırla okuyun kitabı. Harika bir hayal gücü, ustaca bir dil ile birleşmiş ve ortaya Puslu Kıtalar Atlası çıkmış.

İhsan Oktay Anar tarihi bir roman olan bu kitabı ustaca betimlemelerle anlatarak adeta bizi anlattığı devre götürüyor. Tarihi romanlarda aradığım en önemli özellik anlattığı zamanı iyi bir şekilde metne yansıtması ve okuyucu anlattığı zamana sokması. İhsan Oktay Anar, bahsettiğim konuyu çok iyi yapmış. Kitabı okurken küçük bir zaman yolculuğu yaptım diyebilirim. Tarihi romanları seven biri olarak şunu söylemek istiyorum: Tarihi açıdan hatasız bir şekilde yazılmış ve tarihi kurgu kitaplarına meraklı okurlar için oldukça ideal bir kitap. Osmanlıca kelimeleri çok iyi kullanın İhsan Oktay Anar, harika betimlemeleriyle kitaba renk katıyor. Bünyamin’in soluksuz maceralarına ayak uyduruyor, kah seviniyor kah üzülüyorsunuz. Kitapta Bünyamin ve Ebrehe karakterlerini çok sevdim. Alibaz’ın çetesinin cesaretine ise hayran kaldım.

İhsan Oktay Anar ile çok geç tanışmak, kitaplarını çok geç okumak benim için üzüntü verici bir durum oldu. Kitabı okumak isteyenlere tavsiyem, kitabı alın ve sabırla okuyun. Yazarın harika dünyasına adımınızı atın. Kitap ile ilgili olumsuz görüşüm ise, ilk sayfaları insanı biraz sıkıyor. Tek dezavantaj bu ancak sabırla okursanız Puslu Kıtalar Atlası’nı çok seveceğinize canı gönülden kefilim.

Bazı kitaplar özeldir! Puslu Kıtalar Atlası özel kitaplardan biri ve yazımı kitaptan şu alıntıyla bitiriyorum:

“Bu dünyada insanların korktuğu tek şey öğrenmekti.”

  • İhsan Oktay Anar – Puslu Kıtalar Atlası
  • İletişim Yayınları – Roman
  • 238 Sayfa

"İnsanı dört şey yükseltir: İlim, hilm, iyi fiiller, cömertlik."