İletişim Yayınları 2500. kitabını yayımladı

Türkiye’deki en önemli yayınevlerinden biri olan İletişim Yayınları 1983’te kurulduğu günden bugüne telif ve tercüme pek çok eseri kitapseverlerle buluşturdu. Klasikler, dünya ve Türk edebiyatından kurgu eserlerin yanı sıra ekonomi, siyaset, sosyoloji, felsefe, edebiyat ve tarih gibi pek çok alanda kurgu dışı eserlerle geniş bir yelpazede kitap yayımlayan İletişim Yayınları 2500. kitabını okuyucusuna sundu.

İletişim Yayınları’nın 2500. kitabı Thomas Paine‘nin İnsan Hakları adlı eseri. Kurgu dışı alanda, siyaset felsefesi ile ilgili olan kitap Mehmet Osman Dostel’in çevirisiyle raflardaki yerini aldı.

 

“Thomas Paine, hem Amerikan Devrimi’ne hem Fransız Devrimi’ne katılmış, bunları desteklemiş, yazdığı broşürlerin ve kitapların her iki devrimin üzerinde büyük etkisi olmuş, Aydınlanma yüzyılının simgesel düşünür ve siyasetçilerinden biridir. Bu iki devrim de, Paine’in 1776’da yazdığı, Akıl Çağı broşüründeki fikirlerin somut izlerini taşır.

Fransız Devrimi’nin cumhuriyetçi ve demokrat dalgasının İngiliz parlamenter monarşi düzenini yıkmasından korkan Edmund Burke’ün 1789 devrimini itibarsızlaştırmak için yazdığı kitaba verilmiş güçlü bir yanıttır Paine’in İnsan Hakları. Aynı zamanda günceldir. Çoğunlukçuluğa ve plebisite indirgenmiş, adalete, eşitliğe ve özgürlüklerin garantisine dair özü giderek yok edilen, içi boş bir demokrasi anlayışının yükseldiği günümüzde, İnsan Hakları’nda savunulan cumhuriyetçi ve demokrat ilkeler, eşit vatandaşlığı, müşterekleri, dayanışmayı savunanlar için önemli bir esin kaynağı olmaya devam ediyor. (Tanıtım Bülteninden)”

 

10.02.1980. İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü mezunu. Felsefe Grubu Öğretmeni.