İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali 6 Mayıs’ta Başlıyor

İTEF- İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali’nin dokuzuncusu “Şehir ve Hayal” temasıyla 6-11 Mayıs 2017 tarihleri arasında gerçekleşecek.

Festivalin 2017 programında 30 yazar, 20 yayıncılık profesyoneli ile 5 hikâye anlatıcısı ve 3 müzik grubu İstanbullu edebiyatseverlerle buluşacak.

İTEF’in 2017 programında söyleşilerin, edebiyat panellerinin, öğrenci ve yazar buluşmalarının yanı sıra konserler, grafik performansları ve masal etkinlikleri gerçekleştirilecek.

İTEF’in duyurduğu festival programanı yönelik açıklama şu şekilde:

Festivalin bu seneki yabancı konukları arasında, Deli Dolu’dan çıkan Soluğun Mucizesi kitabıyla kendine kült bir hayran kitlesi yaratmış Yunan yazar Dimitris Sotakis, kitapları Alabanda Yayınları’ndançıkan Meksika yazar Jorge Zepeda Patterson, yine Alabanda Yayınları tarafından yayımlanan ve eleştirmenlerden büyük övgüler toplayan İkimizden Biri Uyuyor kitabının Danimarkalı yazarı Josefine Klougart, Aslanları Uyandırmak isimli kitabı Koton Kitap tarafından yayımlanan İsrailli yazar Ayelet Gundar Goshen, ilk romanı Joyce’un Kızı,Hep Kitap tarafından yayımlanan ve büyük ilgi gören İngiltereli yazar Annabel Abbs, Dedalus Yayınları tarafından yayımlanan Biz Boğulanlar kitabının yazarı Danimarkalı Carsten Jensen, çizimleriyle dünya çapında büyük beğeni toplayan çizer Gijs Kast ve Dimitrie Cantemir Romen Kültür Merkezi desteğiyle festivale katılan Petre Craciun var.

Bu yılki temaya uygun olarak edebiyatseverler, “Büyüklere Masallar” isimli etkinlik kapsamında Argın Kübin, Orhan Tuncay, Arbil Çelen Yuca ve Beyza Akyüz’den yetişkin masalları dinleyecek. Etkinliklerden sonra ise KargArt’ta Steady Fingers ve Gülşen’s Jazz Standards Band ile “Sözün Hayali Müzik” adı altında canlı müzik dinletileri ve yazarlarımızın DJ’lik yapacağı “DJ Kabininde Hayal”programıyla festival devam edecek.

TEF-İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali, 2011 yılında başlattığı Profesyonel Buluşmalar Programı kapsamında sektörel etkinlikler için de çalışmakta, yerli yazar ve yayıncıların yabancı yayıncılar, editörler, çevirmenler ve yazarlarla işbirliği yapmalarını sağlayan uluslararası bir platform yaratmayı hedefliyor. İTEF, altı yıl içinde 30 farklı ülkeden 104 uluslararası yayıncılık profesyonelini festival sırasında İstanbul’da ağırladı. Başvurularını her geçen yıl arttıran programa bu yıl 35 farklı ülkeden 200 başvuru yapıldı. 2017 İTEF Profesyonel Buluşmalar Programı bu sene Beyoğlu Belediyesi, Doğan Kitap, Yapı Kredi Yayınları, Kronik Kitap, HEP Kitap, Everest Yayınları, Alfa Yayınları, Babil.com, Macaristan Kültür Merkezi, The Institute for the Translation of Hebrew Literature, Next Page Foundation, Basın Yayın Birliği veTürkiye Yayıncılar Birliği’nin desteğiyle düzenlenecek. Üç gün sürecek bu programda yayıncılık profesyonelleri yayınevlerini ziyaret ederek Türkiye yayıncılık dünyasını ve Türkçeden diğer dillere çevrilebilecek kitapları yakından tanıma fırsatı elde edecek.

Ne Okuyorum? ekibinin kolektif paylaşımlarının hesabıdır. Arkasında sadece bir kişi yoktur. Bir fikir vardır! Hiç!