Jo Nesbo’nun önerdiği 7 kitap!

Çağdaş polisiye edebiyatının temsilcilerinden Norveçli yazar Jo Nesbo, The Week için favori 7 kitabını listeledi. Kitapları 15 milyondan fazla satan ve 40’tan fazla dünya diline çevrilen Nesbo’nun önerdiği kitapları sizlerle paylaşıyoruz.

Aynı zamanda müzisyen ve eski futbolcu olan Jo Nesbo’nun bu sene Hamamböcekleri isimli yeni kitabı Doğan Kitap tarafından yayımlanmıştı.

Kitap galerine ulaşmak için tıklayınız.

Jo Nesbo kimdir?

Oslo’da doğmuş, Molde’de büyümüştür. Norveç Ekonomi Okulu’nda iktisat ve işletme bölümlerinde okumuş; buradan dereceyle mezun olmuştur. Dedektif Harry Hole karakteri hakkında yazdığı romanlar sayesinde oldukça popülerleşmiş; Norveç çapında bir buçuk milyonluk bir satış elde etmiş ve eserleri kırk dile çevrilmiştir. Norveçli ünlü rock grubu Di Derre’nin de solistliğini yapan yazar, ilk çocuk kitabını da 2007 yılında “Doktor Proktors prompepulver” ismiyle yayımlamıştır. 2010 yılında Edgar Ödülleri’nde aday olurken, Flaggermusmannen isimli ilk romanıyla 1997 yılında Riverton ödülünü, 1998 yılında da Glass Key ödülünü kazanmıştır. Türkçe’ye Koridor Yayıncılık tarafından iki kitabı, yani “Kızılgerdan” ve “Şeytan’ın Yıldızı” isimli romanları çevrilmiştir. Aynı zamanda yazarın yazdığı ilk çocuk romanı olan Osuruk Tozu,Osuruk Tozu: Zaman Tüneli ve Osuruk Tozu: Kim Osurdu? kitapları Pegasus Yayınları tarafından Türkçe’ye çevrilmiştir ve Türkiye’de piyasaya sürülmüştür. Şu an Atlanta’da 2 çocuğu ve karısıyla yaşamaktadır.

Kaynak: http://theweek.com/articles/457550/jo-nesbos-6-favorite-books

Ne Okuyorum? ekibinin kolektif paylaşımlarının hesabıdır. Arkasında sadece bir kişi yoktur. Bir fikir vardır! Hiç!