Kedilerden öğrenebileceğimiz 60 ders: Kedi Kafası

“Bir kediyle geçirilmiş zaman boşa harcanmış değildir.” S. Freud

Bilim insanlarının tahminiyle yaklaşık 9500 senedir insanların var olduğu her ortamda ve doğada varlığını sürdürmeye devam eden kedigiller, bu özellikleriyle çok farklı bir tür olduklarını sanırım tüm insanlığa kanıtlamış durumdalar. Onların en önemli özelliklerinin başında yaşam alanlarına uyum sağlayabilmesi, evrimleşerek bulundukları ortama ayak uydurabilmesinde geliyor. Kedigiller yani Felidae ailesinin 41 farklı türü olduğu biliniyor; Asya’dan tüm dünyaya yayılan bu ailenin dünyanın tüm doğa koşullarında yaşamaya elverişli, evrimleşebilen bir tür olduğu bilim dünyasınca kabul ediliyor. Afrika’dan kutuplara, Yağmur Ormanlarından Sahra Çölüne, her iklimde ve koşulda yaşamlarını sürdürmenin yolunu bulabilen kedigiller, modernleşen dünyaya da ayak uydurarak evcilleşmiş, evlerimizin içine girmiş, bizleri gülümseten, rahatlatan, sevgisiyle saran bir tür olmayı da başarabilmiştir. (Kedigillerin evrim süreciyle ilgi şu linkten daha fazla bilgi edinebilirsiniz.)

Hâl böyleyken, yani her koşula ayak uydurabilen bir türle yaşamaya başlamışken, onlardan neler öğrenebiliriz sorusunu insanoğlu kendisine sormadan edemiyor. Kedilerden neler öğrenebiliriz? Kediler bizlere nasıl yol gösterebilir? Dünyanın en uyumlu hayvanı bizlere yol gösterebilir mi?

Bu soruların cevabını bulabileceğiniz bir kitaptan bahsetmek istiyorum: Kedi Kafası. Neil Somerville‘in kaleme aldığı ve kedilerin davranış, huy ve alışkanlıkları üzerinden yola çıkarak insanların hayatlarına uygulayabileceği 60 derste oluşan bir kitap. Eğer kedi sahibiyseniz, onların davranışlarıyla bizlere neler anlattığını, kendince iletişim dili geliştirdiğini, rutinlerine sadık kaldıklarını ve asla vazgeçmeyecekleri alışkanlıkları olduklarını bilirsiniz. Ayrıca onların duygusal konularda da kendilerine has bir dilleri olduğunu çoğu kedi sahibi bilir.

Somerville da bu noktaları baz alarak, 60 bölümden oluşan bir metin hazırlamış. Her bölüm farklı bir yazarın kitaplarından alıntılarla başlıyor; sonrasında kedilere has davranış ve duyguları insanlar kendilerine nasıl örnek alabilir, bunları okuyoruz. Kedi davranışlarını, örneğin gözlem yeteneğini, koku algısı, şükran duygusunu, keşif ve oyun alışkanlığını, en iyisini tercih etme huyunu, şaşmaz biyolojik saatlerini anlatırken, bir kedi sahibi olarak, “Aynı benim kızımdan bahsediyor” demeden edemedim. Bölümleri geçtikçe, kedinizin daha önce düşünmediğiniz ve farkına varmadığınız özelliklerini de keşfediyorsunuz. Hem onu daha yakından tanımanın keyfi hem de size aslında ne kadar değer verdiğini düşünmeye başlıyorsunuz.

Kedi sahiplerinin ve severlerinin okumasını tavsiye ettiğim bu kitap, elinize aldığınız gibi bitiyor. Hem onlara dair daha fazla bilgi sahibi olup kedilerin dünyasına daha yakından bakıyorsunuz hem de “İyi ki kedi sahibiyim!” demenin hazzına ulaşıyorsunuz. (Bu düşüncede kitabı okurken yanımda yöremde salınarak gezen kedimin etkisi de büyük olabilir.)

Portakal Kitap etiketiyle raflardaki yerine alan Kedi Kafası, kedilerin zekâsını ve duygularını hafife almamamız gerektiğini bizlere hatırlatıyor.

  • Kedi Kafası – Neil Somerville
  • Portakal Kitap – Kişisel Gelişim
  • 136 sayfa
  • Çeviri: Zehra Onat

Okumayı ve yazmayı sever. http://caneralmaz.com