Kiraz Ağacı İle Aramızdaki Mesafe

Öyle dokunaklı güzel bir hikâyesi var ki okurken hiç bitmesin istedim. Ama bir gecede bitiverdi. Momo, Küçük Prens ve Çocuk Kalbi gibi kitapları sevdiyseniz eminim Kiraz Ağacı ile Aramızdaki Mesafe’ye de bayılacaksınız.

Yazarın kendi yaşam hikâyesinden yola çıkarak, küçük bir kızın görme yetisini kaybetmesiyle ilgili kaleme aldığı bu romanı, 10 yaş ve üzeri olduğu belirtilse de herkes okumalı. Çocuk ve gençlik edebiyatının en güzel yanı üst yaş sınırı olmayışı.

 “Bütün çocuklar karanlıktan korkar.”

Karanlık çocukluğun korku odasıdır. Karanlıktan herkes korkar ya da bunu aşan başka şeylerden korkmaya devam eder. Korku yaşadığımızı hissettiren en sahici duygulardan biridir. Korku anı bizi doğru düşünmeye sevk eder. Bulduğumuz çözümler kimi zaman hayat kurtarıcı olur.

Ailesi ve arkadaşlarının yardımıyla Mafalda, kendisi için önemli olan şeyleri keşfetmeye çalışır. Günlük tutar, listeler hazırlar. Her çocuk gibi hayal kurar. Yıldızları seyretmekten büyük keyif duyar; her gün sayıları azalsa da onları saymayı sever.

Çocuk ve gençlik kitaplarında en çok olması gereken duygulardan biridir sevgi. Ve bir çocuğun naif sevgisi dünyalara bedeldir. Belki klişe söylemdir ama sevgi engelleri ortadan kaldırır. Mafalda gözünün önündeki sisten bahsederken ister istemez gözlerimi kıstığımı fark ettim. Kitapta çocuk saflığıyla kurulmuş cümleler, yanlış anlaşılmalar tebessüm ettirirken, Mafalda’nın Kiraz Ağacı ile git gide kısalan mesafesi biraz gözleri dolduran cinsten bir iç burkulması bırakır. Bu küçük kızın hırsı yol göstericidir. Dahası nazik olmayı hatırlatır herkese ve her şeye. Her insanın görmediğimiz, bilmediğimiz bir zorlukla baş ettiğinin düşüncesi bizi insan kılar.

Daha az ve zor gören gözlere sahip olmak dokuz yaşında bir kız için zor gözükse de o bunun üstesinden gelmenin yollarını keşfediyor. Kiraz ağacı ve yıldızlar ona başka yollar gösteriyor. Duyarlı bireyler olmak için bu cesaret ve ilham dolu hikâyeyi herkes okumalı.

 


Kiraz Ağacı İle Aramızdaki Mesafe – Paola Peretti
Genç Timaş – Roman
Çeviri: Esma Fethiye Güçlü
Sayfa Sayısı: 208