Man Booker Uluslararası Ödülü’nün uzun listesi açıklandı

İngilizceye çevrilen dünya edebiyatının en iyilerini seçmeyi hedefleyen Man Booker Uluslararası Ödülü’nün uzun listesi açıklandı.
İstanbul- Üç Şehrin Hikâyesi kitabıyla da tanınan tarihçi Bettany Hughes’un başkanlığını üstlendiği seçici kurul, ödül için 108 kitabı değerlendirmeye aldı.

Onuncu kez sahibini bulacak olan Man Booker Uluslararası Ödülü, dünyanın her yerinden yazarların İngilizceye çevrilmiş romanlarını değerlendirmeye alıyor ve eserin yazarı ile çevirmenini aynı anda onurlandırıyor. Man Booker Uluslararası’nın seçici kurulunda bu yıl Maureen Freely, Angie Hobbs, Elnathan John ve Pankaj Mishra görev alıyor. İstanbul- Üç Şehrin Hikâyesi kitabıyla da tanınan tarihçi Bettany Hughes’un başkanlığını üstlendiği seçici kurul, ödül için 108 kitabı değerlendirmeye aldı. Geçen yıl Flights adlı romanıyla ödüle değer görülen Polonyalı yazar Olga Tokarczuk, Antonia Lloyd-Jones’un İngilizceye çevirdiği Drive Your Plow Over The Bones Of The Dead kitabıyla bu yıl 2019 Man Booker Uluslararası’nın da adayları arasında bulunuyor.

Tokarczuk’un yanı sıra, 2017’de de ödülün adayları arasında yer alan ve Ağızdaki Kuşlar kitabıyla Türkçede de okurla buluşan Samantha Schweblin; İtibarlar ve Costaguana’nın Gizli Tarihi gibi kitaplarıyla tanınan, Uluslararası Impac Dublin Edebiyat Ödülü sahibi Juan Gabriel Vásquez; Marion Poschmann; Mazen Maarouf ve Tommy Wieringa da yer alıyor.

Man Booker Uluslararası’nın kısa listesi 9 Nisan’da, ödüle değer görülen isimler ise 21 Mayıs’ta Londra’da düzenlenen törenle açıklanacak. Ödülün 50 bin sterlin tutarındaki para armağanı, kitabın yazarı ile çevirmeni arasında paylaşılıyor.

Fotoğraf: Samantha Schweblin ve Olga Tokarczuk

Ve dünya alışkanlıktan değil,sevgiyle mutluluktan dönsün diyoruz Hasret abi ile.