Margaret Atwood’un önerdiği 8 kitap!

90’lı yıllarda Afa Yayınları aracılığıyla tanıdığımız, “distopya” ve “ütopya” kavramlarını birleştirerek “üstopya” kurgular kaleme alan Margaret Atwood’un önerdiği kitapları bir araya getirdik.

Farklı yaş gruplarına ve türlerine hitap eden bu listenin faydalı olacağı düşüncesindeyiz…

Galeriye gitmek için tıklayınız.

Margaret Atwood kimdir?

Babası bir entomolojistti (Böcekbilimci). Boş zamanlarında yazmakla uğraşan Atwood, daha 6 yaşındayken çeşitli piyesler, şiirler ve çizgi-romanlar yazdı. Hatta bir romana bile başladı. En sevdiği yazar karanlık ve gizem dolu eserlerin ustası Edgar Allen Poe idi.

Margaret Atwood, 16 yaşına geldiğinde yazarlıkla uğraşmaya karar verdi. 1961 yılında mezun olduğu Toronto Üniversitesi’nde eğitim gördü. 1962 yılında master’ını tamamlayan Atwood, Harvard’da da eğitim gördü.

Bilim-kurgu türünde eserler veren Margaret Atwood’un en bilinen kitabı distopik bir roman olan “Damızlık Kızın Öyküsü”dür. Çığır açan kalemiyle pek çok yazara ilham kaynağı olmuştur. “Kör Süikastçi”, “Tufan Zamanı”, “Halka Oyunu”, “Penelope” gibi romanlarla kült yazarlar arasına girmiştir. Ayrıca Bilim-kurgu ve fantastik türlerinde eserleri incelediği “Başka Dünyalar” adlı edebiyat inceleme kitabı da bulunmaktadır.

Kaynaklar:

  • https://www.bookstr.com/margaret-atwood-loves-these-books
  • http://www.listchallenges.com/15-books-recommended-by-margaret-atwood

 

Ne Okuyorum? ekibinin kolektif paylaşımlarının hesabıdır. Arkasında sadece bir kişi yoktur. Bir fikir vardır! Hiç!