Mutluluk Nedir?

Herkesin mutluluğu önemsediği, mutluluğa giden yolun haritalarıyla dolu kitapların raflarda kişisel gelişim bölümüne yerleştirildiği bir dönem bu ama hiçbirinin mutlulukla ilgili tam bir çözüm sunabildiğini düşünmüyorum.

Mutluluğu bu kadar önemli yapan ne? Ya da bizden önceki nesiller de mutluluk üzerine bu kadar kafa yormuş mudur? Hiç sanmıyorum. Fakat şunu biliyorum ki, belirli bir tatminsizlik duygusu, yaşadığımız kaos bizi mutlu olmak için uğraşmaya, daha fazla çaba sarf etmeye itiyor. Gerçekçi bir bakış açısından baktığımızda bu biraz imkânsız gibi gözüküyor. Uzmanlar ise tamamen bilimsel gerekçelerle bunları hormonlara bağlıyor ve ancak geçici sürelerle, belirli nedenlere bağlı olarak mutlu olabileceğimizi söylüyor.

Fakat Jutta Bauer’in yazıp, resimlediği, Hep Kitap etiketiyle sunulan Selma isimli, cep boy bir çocuk kitabı, tüm bu kitapların tahtını sallayacak bir kitap. En azından benim nezdimde öyle…

Sorusunun cevabını bulamayan bir çoban köpeği, ihtiyar koça soruyor:

“Mutluluk nedir?” Bunun üzerine ihtiyar koç, Selma’nın hikâyesini anlatmaya başlıyor.

Sabah kalkıp otlayan, öğlen olunca çocuklarla konuşan, öğleden sonra çayırlarda koşturan bir koyun Selma. Bir gün, ona daha fazla zamanı olsa, piyangodan para çıksa neler yapacağını soruyorlar. İlginç olan Selma’nın cevabının hep aynı olması. Selma zaten mutluluğun, yaşadığı hayatta olduğunu bulmuş. Para ya da zaman onun hayatında bir değişiklik yapmıyor. Biz insanların düşlediği gibi daha çok kazanç sonunda sahip olmak istediği daha büyük ev, daha lüks bir araba yok.

Mutluluğun formülü sadece sahip olduğun hayatı yaşamakta diyor Selma, çok basit cümlelerle ve hayatının özeti resimlerle.

Başlangıçta Selma’nın bir çocuk kitabı olduğundan bahsetmiştim fakat aslında o, yaş sınırı tanımayan bir kitap. Kitaplığınızda gözünüze iliştikçe, hikâyeyi tamamen bilseniz bile, tekrar tekrar okuyup, kendinizi, ne istediğinizi sorgulamaya yöneltecek bir kitap. Tabii biz yine de en çok çocuklara okuyalım, gelecek nesillerin Selma’nın bu formülüne daha çok ihtiyacı olabilir.

  • Selma – Jutta Bauer
  • Hep Kitap – Çocuk Kitapları
  • 52 sayfa
  • Çeviri: Süheyla Kaya