Noksan Karbon – Serkan Gezmen

Serkan Gezmen, şiir ve öyküleriyle çeşitli dergilerden tanıdığımız bir isim. Japonya Şiir Dergisi ile kendisini tanıyıp 2011 yılında Varlık Dergisi’nde yayımlanan şiiri Gıcır Karınca’yı okumamın ardından çıktığı her dergide yazılarını büyük bir heyecanla takip ettiğim bir yazar. Eskişehir Dost Kitabevi’nde o ayki son paramı Duvar Dergisi’ne veremeyip uzunca öyküsünü ayakta okumaya çalışmış ve kitabevi çalışanın kuşkularının ardından öykünün yarısında dergiyi yerine bırakmıştım. Bütün bunları neden mi anlatıyorum? Değerli şairlerimizi ölmeden ve fotoğrafları dergi kapaklarını süslemeden okuyalım istiyorum.

Noksan Karbon Serkan Gezmen’in Heterotopya Yayınları’ndan çıkan ilk kitabı. Kitabın grafik ve tasarımı Ercan y Yılmaz’a ait ve oldukça güzel. İçindekiler kısmı üç bölümden oluşuyor.

– yer kabzadır insan söner

 düşünmeme aletleri

– plastik bir ciğere yazılmış günlük

Gezmen’in öykücü kimliği şimdiki zamanın ek boyutunda(-yor) öykünmeden ziyade akış ve sarmalda kendini gösteriyor. Şiir akıyor. Şiirden aldığımız tat, yüzmeyi öğrenmeye çalışan kişinin suyun akışında sırt üstü durmasındaki haline benziyor. Kitap; şairin iç dünyası, günümüz sorunları, hayat ve yalnızlık konularını kurgulanan ironi üzerinden bize aktarıyor. Yazar; ironiye, imgeye oldukça hâkim. Kitabın tamamı için arka kapak dizesi seçilseydi şu dizeler olabilirdi:

“boğazı yırtılan yumruklar var

ses olmayan kan üzülür sıkışık yalvarıyorum

aman çoğalacak dağılması zeytin dalından

konumuzu aşan bir yalnızlık var

nevresime yapışmış yarasa

kuruşu yedik dumanını haşa

bayat geçiyoruz hayatla

alkış gırgıyamet”

Pek çok şiirde geçen karınca imgesi, imgeleri aşıp gelen şairin oyuncağı olmuş halde. İşleyişteki aslında bariz olmayan numaralar şairin kelimeleri kullanmadaki kabiliyetini göz önüne seriyor. Kitabın adı Noksan Karbon olmasaydı Gıcır Karınca olurdu. Yani benim için öyle olacaktı. Sonlardaki yer yer düz metinlerin geçtiği bölüm kitabın kapanışını doruklara çıkarıyor.

Öne çıkan şiirler ise şunlar: eskici nidası, atölye saldırısı, parmakları fotoğraf, gıcır karınca, ışığı açık uyuyan fol.

Kitabın okurunu bulması dileğiyle. İyi okumalar…

  • Noksan Karbon – Serkan Gezmen
  • Heterotopya Yayınları – Şiir
  • 72 Sayfa