Philip Kerr’den Dahi İkizlerin Serüveni

Bazı kitaplar, raflarda okuyucusunu beklerken sadece kapaklarındaki isimlerinden dolayı çok avantajlıdırlar.

Bir dilek tut!

Serüven başlıyor.

Dahi İkizlerin Serüveni

Kapak isminin içinde hem “Dahi” hem de “Serüven” yazınca genç arkadaşlarımızın hemen ilgisini çekmeyi başarıyor. Kapak tasarımı da bunu destekliyor. Kullanılan renkler ve çizimler içerikle örtüşüyor. Kitabın kapağı içindekilerin habercisi oluyor; hele arka kapak yazısını okuyunca hemen okumak için sabırsızlanıyorsunuz. Zaten bu kadar bileşen bir araya gelince kitap avantalarını kullanmış olup ve okuyucusunun oluveriyor.

Giriş bölümü hızlı akıyor. Mısır’da sıcak bir yaz günü arkeolojik kazılar yapan bir ailenin nefes kesen macerası, 18. Hanedan’dan kalan taş bir tabletin bulunmasıyla başlıyor ki bu belki hayatlarının en mutlu günleri oluyor.

Geri kalan bölümlerde John ve Philippa Gaunt ile tanışıyoruz. On iki yaşındaki ikiz kardeşler kadim cin soyundan geldiklerini öğrenince hayatları bir an altüst oluyor. Her türlü dileklerinin gerçekleşebileceklerini, olağanüstü yerlere seyahat edebileceklerini, insanları ve objeleri yok edebileceklerini keşfediyorlar.

Kendilerine yol gösterecek bir rehber ararlarken, şans eseri Londra’da yaşayan dayıları Nimrod’la tanışıyorlar. Kırmızıyı çok seven bu biraz garip ve tuhaf adam, varlığından yeni haberdar oldukları güçleri nasıl kullanacaklarını onlara anlatmaya başlıyor.

Kitabın  yedinci bölümünde Nimrod dayının gelişi ikizlerin yeni maceralara yelken açacaklarının habercisi oluyor.

Kitap kahramanlarının hikâyenin içinde kitap okumalarını ve okudukları kitapları tanıtmalarını çok başarılı özendirme olarak görüyorum. Sekizinci bölüm Bay Rakshasas bu anlamda çok başarılı yazılmış.

Konu itibarıyla Mısır, arkeoloji, seyahat, serüven, gizem ve tarihin izini sürmek çocuk dünyasının fantastik süsü oluyor. Kitaptan yaptığım çeşitli alıntılar yazar Philip Kerr’in çocuk dünyasını iyi bildiğini doğrular nitelikte.

Ebeveynler çocuklarının eğlenmesini isterler. Kendinize kitaplar alın ve onları okuyun. İki genç cinin olabileceği kadar insan olun…

Dilekler tehlikelidir. Özellikle gerçek olduklarında. Bu güzel serinin ilk kitabı başlangıç için gayet fantastik bakalım diğerleri nasıl olacak. Yayında emeği geçen herkese alkışlar, tebrikler.

İyi okumalar…

  • Dahi İkizlerin Serüvenleri – Philip Kerr
  • Büyülü Fener Yayınları – Çocuk Kitapları Dizisi
  • Çeviri: Sibel Alaş
  • 344 Sayfa

Okuduğum kitaplar sayesinde istediğimi yapabilme zevkinin keyfini yaşıyorum. En büyük özgürlük budur. Yaşasın edebiyat!