Sherlock Holmes – Mezarlığın Sırrı

Polisiyenin klasikleşmiş isimlerinden Sir Arthur Conan Doyle’un kaleme aldığı Sherlock serisinin yeni kitabı Timaş Yayınları’ndan çıktı: Mezarlığın Sırrı.

Bugüne kadar pek çok dizi ve filme, polisiye edebiyata büyük ilham olan Sir Arthur Conan Doyle, Sherlock Holmes ile unutulmaz bir polisiye karaktere imza atmıştır. Polisiye severlerin vazgeçemediği karakterlerden biri olan Sherlock Holmes, ince zekâsı ve adaletli kararlarıyla öne çıkan bir karakter. Pek çok olayda hemen hemen kimsenin dikkat etmediği noktaların peşine düşüp, kıvrak zekâsı ve araştırmacı yeteneğiyle olayları çözüme kavuşturan Sherlock, Mezarlığın Sırrı’nda da yine pek çok maceraya sürükleniyor, olayları gün yüzüne çıkarıyor.

Mezarlığın Sırrı’nda yedi ayrı hikâye bulunuyor: “Charles Augustus Milverton”, “Altı Napolyon”, “Köprüdeki Randevu”, “Kaybolan Çocuk”, “Mezarlığın Sırrı”, “Kızıl Çember” ve “Üç Garrideb”. Her biri birbirinden farklı maceraları konu edinen bu hikâyeler, Sherlock’un da bildiğimiz fakat yine de hâlâ farklı ve yaratıcı gelen özelliklerini sunma fırsatı sunuyor ona.

Hikâyelerin ortak özelliği, Sherlock’un yaratıcı çözümlerini bir kenara bırakırsak, beklenmedik sürprizlere ve sonlara gebe olması sanırım. Bir yanıyla kafaları karıştıran, bir yanıyla katilin kim olduğuna ışık tutan, bir yanıyla da aslında hiç aklımıza gelmeyen ihtimalleri Sherlock sayesinde görmemizi sağlayan hikâyeler. Tabii elbette, Sherlock’u hiç yalnız bırakmayan Dr. Watson’u da göz ardı etmemek gerek.

Dr. Watson, her şeyden önce, Sherlock’a olan sadakati ve hayranlığıyla göze çarpıyor. Her zamanki gibi. Sherlock çözüme ulaşmaya çalışırken ona yardımcı olan, Sherlock’un kendini tehlikeli konumlara düşürmesinden tedirgin bir şekilde sürekli takibindedir. Zira Sherlock onun için oldukça önemli, korunması gereken biridir ve ondan pek çok şey de öğrenir.

Mezarlığın Sırrı, polisiye severler, daha doğrusu Sherlock sevenler için yepyeni maceralar sunuyor. 221B’den farklı ülke ve bölgelere uzanan heyecan, zekâ ve gerilim dolu bu hikâyeleri keyifle okuyacak, yeni bir Sherlock serüvenine kadar polisiye ve gerilimin tadını çıkaracaksınız.

 

Arka kapaktan:

“Huysuz, karizmatik, kendisi için mutlaka gerekli milyonlarca ayrıntıyı zihin sarayının kıvrımlarında saklayan, yakın dövüş ustası, kimya ve simya üstadı, Baker Sokağı’ndaki 221 B numaralı evin dünyaca ünlü sahibi Sherlock Holmes; komik, heyecanlı ve bir o kadar aksiyon dolu maceralarıyla yeniden okurlarla buluşuyor… 

Ünlü dolandırıcı Charles Milverton, Sherlock Holmes’ü neden ziyaret ediyor? Londra’daki Napolyon büstleri neden kırılıyor? Öldüğü gece Bayan Gibson’la buluşan Bayan Dunbar gerçekten katil mi? On yaşındaki Lord Saltire ve öğretmeni neden ortadan kayboldu? Kızıl Çember’in ünlü katili Londra’da ne yapıyor? Üçüncü Garrideb’i arayan Nathan Garrideb’in asıl amacı ne?

Sherlock Holmes ve biricik ortağı Doktor Watson’ın maceraları, kaldığı yerden devam ediyor.
Polisiye tarihine damgasını vuran Sir Arthur Conan Doyle’un kaleminden…”

sherlockholmesmezarliginsirri

  • Sherlock Holmes – Mezarlığın Sırrı / Sir Arthur Conan Doyle
  • Timaş Yayınları
  • 240 Sayfa
  • Çeviren: Saffet Günersel