Üçüncü Dağlarca Şiir Ödülü için başvurular başladı

Bu yıl 3.sü düzenlenecek olan Dağlarca Şiir Ödülü için başvurular 5 Ağustos 2017’de başladı.

26 Ağustos 1914’te Beşiktaş’ta dünyaya gelen Fazıl Hüsnü Dağlarca, doğumunun 100. yılı olan 2014’ten itibaren Beşiktaş Belediyesi’nin desteği ve ev sahipliğinde düzenlenen etkinliklerle anılmaya ve yaşatılmaya devam ediyor.

3. Dağlarca Şiir Ödülü’ne, ilk baskısı 2016 Ağustos – 2017 Ağustos tarihleri arasında yayımlanan yapıtlarla başvurulabilecek. Ödül, yayımlanmış kitaplara verilecek. Başvurular 20 Eylül 2017 tarihinde sona eriyor.

Seçici Kurul

  • Arife Kalender
  • Ataol Behramoğlu
  • Doğan Hızlan
  • Enver Ercan
  • Ertan Mısırlı
  • Haydar Ergülen
  • Tarık Günersel

İlk kez 2015’te düzenlenen ödül yarışmasında Şükrü Erbaş “Pervane”, Ömer Erdem ise “Pas” adlı kitaplarıyla ödüle değer görülmüşlerdi.

2016 yılında 2. si düzenlenen yarışmada Adnan Özer “Yol Şarkıları”, Cenk Gündoğdu ise “Harap” adlı kitaplarıyla ödüle değer görüldü.

Koordinatörlüğünü Yasemin Arpa’nın üstlendiği Dağlarca Şiir Ödülleri’nin tasarımı Erkal Yavi, heykeller ise heykeltıraş Dinçer Güngörür tarafından yapıldı.

15 bin TL’lik ödül, Ekim ayında düzenlenecek etkinlikle birlikte sahibine sunulacak.

Yarışmanın koşulları besiktaskultursanat.com/daglarcasiirodulu adresinden öğrenilebilir.

Ödülün Amacı

‘’Türkçem benim ses bayrağım” diyerek yüzü aşkın kitabıyla Türkçenin ses bayrağını yaşamı boyunca yükseklerde dalgalandıran Fazıl Hüsnü Dağlarca, 100 yıl önce doğduğu yer olan Beşiktaş’ta, adına düzenlenen etkinliklerle yaşamaya, yaşatılmaya devam ediyor.

Yaşadığı dönemde ‘’Yaşayan En Büyük Şair’’ sıfatıyla da onurlandırılan Dağlarca, ‘’Yunus gibi giderken gitmez olmak isterim’’ sözüyle, şiirdeki ölümsüz kaynaklardan biri olmak hedefini ortaya koymuştu.

Beşiktaş Belediyesi tarafından, PEN Yazarlar Derneği, Türkiye Yazarlar Sendikası’nın desteğiyle Dağlarca adına düzenlenen bu ödül, Dağlarca’nın anısını yaşatmak, Türk şiirinin gelişimine katkıda bulunmak ve şiiri hayata daha çok katmak amacıyla verilir.

Ödüle Başvuru Adresi

Beşiktaş Belediyesi

Nisbetiye Mahallesi Aytar Caddesi Başlık Sokak No:1

Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Kat:4

Beşiktaş – İstanbul Tel : (0212) 319 42 42

E-Posta: daglarcasiirodulu@gmail.com

Ne Okuyorum? ekibinin kolektif paylaşımlarının hesabıdır. Arkasında sadece bir kişi yoktur. Bir fikir vardır! Hiç!