Umay Umay’ın önerdiği 7 kitap

Yazar ve müzisyen Umay Umay, Ne Okuyorum? takipçileri için 7 kitaptan oluşan kısa bir okuma öneri listesi hazırladı.

Umay Umay’ın önerdiği 7 kitap:


1. Çıplak ve Yalnız – Hamdi Koç


2. Başkasının Yüzü – Kobo Abe


3. Uyurgezer Bir Gölge – Serkan Türk


4. Yıldızın Saati – Clarice Lispector


5. Yarın İçin Bir Dal – İranlı Kadın Şairlerin Şiirleri


6. Mezarımdan Yazıyorum – Machado de Assis


7. Unutma Bahçesi – Latife Tekin


Umay Umay kimdir?

Umay Umay (22 Mayıs 1966, Trabzon), Türk yazar ve pop rock sanatçısı.

İlk müzik çalışmalarına 1990 yılında Hush grubundan Eray Artan ve Melih Rona ile bir araya gelerek Leprechaun grubuyla başlamıştır. Umay Umay, kısa süren bu çalışmadan sonra asıl çıkışını tüm müzik ve sözlerini Barlas’ın (Barlas Erinç) yazdığı pop rock tarzındaki Umay Umay albümüyle yapmıştır.

7 Ekim 1994’te Emre Plak’tan çıkan Umay Umay albümüne, şarkıları yazan Barlas’ın yanı sıra, bugün hepsi müzik alanında önemli isimlere sahip olan Şebnem Ferah, Teoman ve Özlem Tekin vokalleriyle, Alper Erinç ise düzenlemeleriyle destek olmuştur. İlk klip Böl Beni‘ye çekilmiş ve Umay oldukça başarılı bir çıkış yakalamıştır. Albümün en tanınan ve sevilen şarkılarından, klibi de çekilen Hareket Vakti şarkısını daha sonra Afili Yalnızlık albümünde Emre Aydın da seslendirmiştir. Albümde diğer bir klip çekilen şarkı ise Bozdur Yeminleri olmuştur.

Umay Umay’ı geniş kitlelere ulaştıran Umay Umay albümünden sonra ikinci albümü Naylon, 26 Aralık 1996’da BMG etiketiyle çıkmıştır. Türkiye’nin ilk elektronik-pop albümü iddiasındaki albümde şarkı yazarlığıyla Barlas (Barlas Erinç) yine destek verirken Mete Özgencil, Kıvanç K. ve Ümit Kuzer’le de bir araya gelinmiştir. Bu albümün klipleri Umay Umay’a Mete Özgencil’in de eşlik ettiği Düşmedim DahaNaylon ve Edepsiz adlı parçalara çekilmiştir.

Umay Umay’ın üçüncü albümü Ağzı Bozuk Aşk Mektubu, ETNO Müzik etiketiyle 2002 yılında çıkmıştır. Toplam 10 parça ile bir remix içeren albümün yapım aşamasında Patrick Chartol ile çalışılmıştır. Albümün müzik direktörlüğünün ise Kazım Koyuncu üstlenmiştir. Aynı albümde Kazım Koyuncu, albümün gitarlarını da çalmış ve konuk müzisyen olarak düette yer almıştır. Umay Umay da, Kazım Koyuncu’nun Viya! albümünde Gyuli Çkimi şarkısında düet yapmıştır.

Umay Umay’ın müzik çalışmalarının yanı sıra altı adet de kitabı bulunmaktadır. Kitaplarını eşcinsellere adamıştır. Kürtleri, eşcinselleri, devrimcileri ve Mardin’i anlatmıştır. Bir dönem Birgün Pazar, Özgür Gündem ve Yeniyüzyıl’da köşe yazarlığı da yapmıştır. Kendi albümlerinin dışında, Kent Ozanları adlı karma albümde de Şeker Anne şarkısıyla yer almıştır. (İdefix)