Üsküdar Sahaf Festivali

Bugün Üsküdar Sahaf Festivali’ne yolum düştü. Kitap severseniz 23 Ekim’e kadar siz de biri uğrayın. Ben sahaf festivallerini kitap fuarlarından daha çok seviyorum. Her şeyden evvel nostaljinin iyileştirici bir gücü olduğu için eski kitaplara bakmak iyi geliyor. İnsana naif bir şeylerin kaldığını hatırlatıyor. Hoyrat, paldır küldür, dar zamanlı hayatlarımızda pencereyi açmış gibi oluyoruz, içeri temiz hava giriyor. Eski kitaplar, plaklar, afişler toplumsal hafızanın bir parçası, onlarla muhatap olmak insana bugünü bir süre unutturuyor. Sonra, burada üç liraya da kitap bulabilirsiniz beş liraya da. Tezgahta karşımıza hang kitap çıkar, bu tabi biraz şansa kalmış. Ne zamandır okumak istediğiniz bir kitabı hepsi beş lira yazan bir reyonda bulsanız fena mı olur yani. Ben geçen sene Beyoğlu Sahaf Festivali’nden İsabel Allende’nin Ruhlar Evi kitabını almıştım mesela beş liraya. Nasıl da mesut olmuştum. Şansınız varsa şu an baskısı olmayan bir kitabı bile bulabilirsiniz.

Bu yıl Gabriel Garcia Marquez – Labirentteki General, Pınar Kür – Bir Cinayetin Romanı, Lawrence Durrell – Avignon Beşlisi 1 ve Boris Pasternak – Dr.Jivago’yu aldım. Dr. Jivago 1963 basımı. Onu okurken adeta bir zaman makinesine binmiş gibi olacağım.

img_1478

Öte yandan sahaf tezgahları eskiden beri hüzünlü gelir gözüme. Buradaki kitaplar baskısından yeni çıkmış, kapağı bile kaldırılmamış, sayfalarına göz değmemiş, gıcır gıcır, parlak kitaplar değiller. Tozlu, sararmış sayfaları olan, kimisinin cildi bile dağılmış, kapağı kıvrılmaktan çizgi çizgi olmuş yaşlı kitaplar ama en önemlisi vazgeçilmiş kitaplar. Sahibinin gözden çıkardığı, bir başkasının olmasında bir beis görmediği kitaplar. Eşyanın bir ruhu varsa eğer belki onlar da sokağa bırakılmış, terk edilmiş gibi hissediyorlardır tezgaha dizilmiş bize bakarken. Belki de sadece öylece bakıyorlardır bilemiyorum. Ama bana hüzünlü geldiler bir kere, gelmemiş gibi olamaz artık.

Özetle vaktiniz varsa 23 Ekim’e kadar Üsküdar Sahaf Festivali’ne gidin. Marmaray Üsküdar İstasyonunun hemen yanında, sahilde. Ben iki saatin nasıl geçtiğini anlamadım. Kitap severseniz, siz de seversiniz.

 

10.02.1980. İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü mezunu. Felsefe Grubu Öğretmeni.