Uzak – Shaun Tan

1974 doğumlu Avustralyalı yazar ve çizer Shaun Tan, 2011 yılında İsveç’in dünyaca ünlü çocuk kitapları yazarı Astrid Lingren anısına her yıl verilen ve çocuk edebiyatı alanında en büyük ödül olarak kabul edilen “Alma-Priset”ı kazandı. Bu, kendisini son yılların en ünlü illüstratörlerinden biri hâline getirdi. Ayrıca 2010 ve 2011’de, daha önce pek çok kez aday gösterildiği, Hugo ödülünü kazandı. Kendi çizim ve yazılarından oluşan yaklaşık 20 çocuk kitabı bulunan Shaun Tan’ın, yine kendi animasyon kitabından “The Lost Thing” adıyla sinemaya uyarlanan filmi, 2011 yılında En İyi Kısa Animasyon Oscar’ını kazandı.

Yazarın bu kısa başarı hikâyesini yazdıktan sonra gelelim eserine yani sessiz kitabına. Hiç yazı kullanmadan hazırladığı bu kitap, uzak, göç ve göçmenlik çercevesinde, okurların zihin ve ruhlarındaki uzak kavramına imgesel bir anlam kazandırıyor. Sayfaları arasındaki görsellerin hikâyesi okuyucuyu hemen kavrayıp hikâyenin sonuna doğru gönderiyor. Bitmesini istemeseniz de sonunu çok merak ediyorsunuz.

Göçmen bir babanın geride bıraktığı ailesiyle daha güzel bir gelecek kurma hayalini gerçekleştirmek için bilinmedik, çok uzak diyarlara yaptığı yolculuğu ve yeni topraklarda geçirdiği uyum sürecini sadece resimlerle anlatan grafik roman benim daha önce hiç tanışmadığım bir eserdi. Ta ki “Uzak”ı izleyene kadar. İtiraf etmeliyim ki kitabın okumaya yönlendiren kendine has bir görsel bütünlüğü var. Ve bu görsellikten etkilenmemek imkânsız; zaten esere anlam kazandıran da bu farkındalığı oluyor. Kullanılan renkler, semboller ve karakterler yazarın özgün düşünce biçiminin en belirgin özelliği olmuş. Etkilenmemek imkânsız.

“Yabancılaşma”, “Yalnızlık”, “Göçmenlik” ve “Cesaret” ana temalar.

Her şeye ve herkese duyulan bu uzaklık, belki de dünya üzerinde hissedilen en gerçek en yalın yalnızlık… Bu yalnızlık kitapla birlikte yolculuk yapmış herkesin yalnızlığı…

Tudem Yayın Grubu’na şimdiye kadar 2 baskı yapmış bu şahane sanatçı ve eserini bize kazandırdığı için teşekkürü bir borç biliyorum.

Bu yolculuk için daha fazla geç kalmayın derim.

Okuduğum kitaplar sayesinde istediğimi yapabilme zevkinin keyfini yaşıyorum. En büyük özgürlük budur. Yaşasın edebiyat!