“Yaşamak, Sevmek ve Öğrenmek” Üzerine

Leo Buscaglıa, “Dr Love” olarak da bilinen İtalyan asıllı Amerikalı yazar ve motivasyon konuşmacısı. Biz onu “Sevgi” adlı kitabı ile tanıdık. En azından şahsım adına söyleyebilirim ki bir akşamüstü Ankara ayazında bir kitapçı önünde durduğumda tanışmıştım, yıllar önce. Sevgiye dair ne varsa büyük bir içtenlikle kitabını var eden anlatım tarzı ile bizler mest olurken, o, New York Times en çok satanlar listesinde yer aldı.

Dilerseniz Yaşamak, Sevmek ve Öğrenmek kitabından birkaç satır alıntılayalım…

Sevgiyi bir davranış değiştirici olarak ele aldığı ilk bölümde toplumbilimci Sorokin’in “Sevginin Yolları ve Gücü” adlı kitabının giriş bölümüne atıfta bulunur:

“Duygusal aklımız sevginin gücüne inanmamakta direniyor. Bize düşsel bir şey gibi geliyor sevgi; kendini kandırma, insan beynini uyuşturan bir şey, idealist bir düşünce ve bilimselliği olmayan bir düş gibi yakıştırmalar yapıyoruz. Sevginin, insan davranış ve kişiliğinin oluşumunda, biyolojik, toplumsal, ahlaki ve zihinsel evrimleşme sürecinin yönlendirilmesinde, tarihsel olayların yönünün değişiminde ve toplumsal kuramlarla kültürlerin biçimlendirilmesinde rol oynayan olumlu kuvvetler üzerindeki gücünü kanıtlamayı amaçlayan bütün kuramlara önyargılarımızla karşı çıkıyoruz.”

Sevgili okur; görmediğimiz, dokunmadığımız, duymadığımız, anlamadığımız o denli çok şey var ki… Ve bizler bugünün düşünün yarının gerçeği olacağını unutuyoruz.

“Görüyor musun Leo, sen olsan da olmasan da bu güzel dünya varlığını sürdürecek.”

“Kendinizden yeni bir insan yaratabilirsiniz. Evet, yapabilirsiniz bunu. İçinde bulunduğunuz ortamdan mı hoşlanmıyorsunuz, yıkın onu ve yenisini oluşturun. Çevrenizdeki insanlardan mı hoşlanmıyorsunuz, kurtulun onlardan ve yeni insanlar tanıyın.”(Sy. 24)


“Asıl erek, yaşam denen yolculuktur. Yaşam yolculuktur; yaşam süreçtir; yaşam ereğe varmaktır.”(Sy. 39)


“İçinizden bir duvara mürekkep püskürtmek geliyorsa, yapın! O anda içinizden gelendir bu, gerçek kişiliğinizdir. Yaptığınızla övünün! “Ben yaptım bunu, ben yarattım. Benim bu. Ne de güzel!” deyin. Ama korkuyoruz hep, çünkü her şeyin kusursuz olmasını istiyoruz.”(Sy. 51)


Kendini Bulma bölümünün son alıntısını ise Zinker’den yapıyor Leo; “…ama yarın yeni bir gün ve yatağımdan çıkıp yeniden yaşamaya başlamaya karar vermeliyim. Başaramazsam, sizi, yaşamı ya da Tanrıyı suçlamanın kolaylığına sığınmamalıyım.”

“Dün geçip gitmiştir artık, yapabileceğimiz bir şey yoktur. İyi bir şeydir bu, çünkü sizi şu anda bulunduğunuz yere getirmiştir. Başkaları size ne söylemiş olursa olsun, bulunmaya değer bir yer burası! Ama dün konusunda yapabileceğimiz bir şey yoktur artık, gerçek değildir çünkü. Yarın mı? Yarın çok güzel bir düştür. Yarını düşlemek güzeldir, ama o da gerçek değildir. Zamanınızı, dünü ve yarını düşlemekle geçirirseniz, tam şu anda, bende ve kendinizde olanları göremezsiniz. Asıl gerçek şudur; şu anı yaşamaktır. Yarın çok uzaktadır.”(Sy.76)


“Eğer gün, istediğimiz gibi olmazsa çok kötüdür, oysa aslında gün kusursuzdur; kusursuzluğu bozan biziz.”(Sy. 96)


“İstediğiniz kadar uzun boylu olmayabilirsiniz ya da kilonuz istediğinizden biraz fazla olabilir, ama varlığınız sahip olduğunuz en iyi şeydir.”(Sy. 110)


“Yaşam, ellerinizin içindedir. İsterseniz mutluluğu seçebilirsiniz, isterseniz baktığınız her şeyde umutsuzluk görebilirsiniz.”(Sy. 121)


Leo Buscaglıa, insan olmayı bir sanat olarak ele alırken bizlere etkileyici bir son cümle bırakır: “Yaşamın boyunca mutlu olmak istersen, her zaman, kafanı dolu, mideni boş tut!”

Yaşamın olduğu her yerde umut da vardır sevgili okur.

“Yaşamak ellerinizi kirletmek demektir. Yaşamak her şeyin tam ortasına dalmak demektir. Yaşamak yüzükoyun yere düşmek demektir. Yaşamak kendinizi aşmanız –yıldızlara ulaşmanız- demektir.”(Sy.161)


“Her şeyi çok seviyorum, çünkü öğreneceğim, göreceğim, yapacağım, tadına bakacağım ve çiğneyeceğim –özellikle çiğneyeceğim- o denli çok şey var ki!”(Sy. 182)


“Sevgiyi tanımlamak gerekirse, tüm anlamını kapsayacak büyüklükteki tek sözcüğün “yaşam” olacağına içtenlikle inanıyorum. Sevgi her yönüyle yaşamın ta kendisidir. Sevgiden yoksun kalırsanız, yaşamdan da yoksun kalırsınız.”(Sy. 213)


Sevginin her dem yanı başınızda olmasını dilerim sevgili okur. O sevgi ki hayat yolunuza yoldaş olsun!


  • Leo Buscaglıa – Yaşamak, Sevmek ve Öğrenmek
  • Çeviren: Nesrin Kasap
  • İnkılâp Kitabevi
  • 255 Sayfa

Çayeli'nden öteye hayalleri olan Öğretmen.