Yazarından önsöz: Bir Destandır Çanakkale

Tiyatro sanatçısı ve yazar Özgür Özgülgün‘ün Büyülü Fener etiketiyle raflardaki yerini adan Efsanenin Adı Çanakkale kitabı, raflardaki yerini aldı.

Özgür Özgülgün de, takipçilerimiz için kitabına bir önsöz kaleme aldı.


Bir Destandır Çanakkale

Mesleki olarak tiyatro sanatçısı olmaya karar verdiğim yıllarda başladı benim tarihe ve arkeoloji’ye olan tutkum. Televizyon kanalları için hazırladığım belgesellerde gittiğim yerler her zaman ilgimi çekti ve bölgenin her türlü tarihi hakkında araştırmalar yaptım. Çanakkale’ye ne zaman gitsem içimi hep hüzün kapladı. Ülkemi ve bu toprakları bana bırakan atalarımın vatan sevgisini damarlarımda hissettim. Troya’dan, Çanakkale Cephesi muharebelerine kadar bölgenin varolduğundan beri stratejik konumunun ne kadar önemli olduğunu fark ettim. Ne şanslıydım bu konuda sınırsız kaynaktan bir çok bilgiden faydalandım ve faydalanmaya da devam ediyorum.

Geçmişimizden yadigar ve bizlere emanet edilen kendi tarihimiz, ortak kültürümüzün bir parçasıdır ve yaşatılması gerekir. Buna yürekten inanıyorum.
Rahmetli yazar Bilgin Adalı’nın yazdığı bir satır beni gerçekten derinden etkiledi: “Komutanların oynadığı savaş oyunu değil, savaşan gençlerin oynadığı insanlık oyunudur Çanakkale…”

Dünyanın en büyük komutanlarından biri olan Mustafa Kemal Atatürk’ün, gazeteci Ruşen Eşref Ünaydın’a 14 Mayıs 1915 tarihi Bombasırtı olayı için verdiği  şu sözler, Çannakkale Muharebelerinin en güzel özetidir:

“Biz ferdi kahramanlık sahneleriyle meşgul olmuyoruz. Yalnız size Bombasırtı vak’asını anlatmadan geçemeyeceğim. Karşılıklı siperler arasında mesafe sekiz (8) metre, yani ölüm muhakkak, muhakkak…Birinci siperdekiler, hiçbiri kurtulamamacasına şehit düşüyor. İkinci siperdekiler yıldırım gibi onların yerine gidiyor. Fakat ne kadar imrenilecek bir soğukkanlılık ve tevekkülle biliyor musunuz? Bomba, şarapnel, kurşun yağmuru altında öleni görüyor, üç dakikaya kadar öleceğini görüyor, üç dakikaya kadar öleceğini biliyor ve en ufak bir çekinme bile göstermiyor. Sarılma yok. Okuma bilenler Kuran-ı Kerim okuyor ve cennete gitmeye hazırlanıyor. Bilmeyenler ise, kelime-i Şahadet getiriyor ve ezan okuyarak yürüyorlar. Sıcak cehennem gibi kaynıyor. 20 düşman askerine karşı her siperde bir nefer süngü ile çarpışıyor. Ölüyor, öldürüyor. İşte bu Türk askerindeki ruh kuvvetini gösteren, dünyanın hiçbir askerinde bulunmayan, tebrike değer bir örnektir. Emin olmalısınız ki, Çanakkale Muharebelerini kazandıran bu yüksek ruhtur.” Evet işte bu ruhtur ve bu ruh bizlere emanettir.

Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da gençliğimiz, milletimiz ve tüm insanlık tarihi tarafından en kutsal emanet kabul edilen, başta Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimizin aziz ruhları önünde saygıyla eğiliyorum. Ruhları şad olsun.

Amacım, bu kutsal vatan savunmasında şehit düşmüş binlerce Mehmetçiğin hatırasını yaşatmak, alanları tanıtmak, kültürel ve manevi değerleri gelecek kuşaklara aktarmaktır.

Nedenini bilmedikleri bir savaşın adsız kahramanlarına selam olsun…

  • Efsanenin Adı Çanakkale – Özgül Özgülgün
  • Büyülü Fener Yayınları
  • 98 sayfa

Okuduğum kitaplar sayesinde istediğimi yapabilme zevkinin keyfini yaşıyorum. En büyük özgürlük budur. Yaşasın edebiyat!