Rus Edebiyatına Ne Kadar Hâkimsin?

Yepyeni bir test, yeni bir format.

Sizlere Rus Edebiyatını sorduğumuz testimizin girizgahı bir öyküyle başlıyor. Testteki sorulara vereceğiniz cevaplara göre de, öykümüzün finali değişiyor!

Buyurun, kısa öykümüzün girişi!


Kahramanımız Aleksiyeviç Gunçerev, gecenin ilerleyen saatlerinde, hiç beklemediğim bir anda çıkageldi. Uzunca zamandır onu görmediğim için yüzüne dikkatli bakınca değişiklikleri hemen fark ettim. İyice zayıflamıştı, soğuktan rengi solmuş, zayıfladığı için avurtları içine çökmüş ve her zamanki gibi yüzünde buruk bir gülümsemeyle karşımda öyle duruyordu. Bir süre birbirimizden ne istediğimizi anlamaya çalışarak bakıştık. Bakışma esnasında şapkasından ve redingotundan dışarıda yağan yağmurun suları damlıyordu. Adeta bakışlarımızla konuşuyor, aramız kötü olmasa bile, suskunluğumuz sürdükçe gereksiz bir gerginliğe sebebiyet veriyor, birazdan hiç ummadığımız ve de istemediğimiz bir tartışmanın içine düşecekmişiz gibi hissediyordum. Tüm bunlar aklımdan geçerken üzerindeki redingotu çıkartıp astı, hizmetçim Katya’ya seslenip üçü bir arada hazırlamasını istedi. Ardından masaya oturup bilgisayarı açtı ve bana seslendi.

“Yanıma gel de şu soruları hazırlayalım, ne zamandır aklımda. Yoksa, bana verdiğin sözü unuttun mu?”

Ne sözü vermiştim acaba, diye düşünürken yanına yürüdüm ve boştaki sandalyeye oturdum. Beraberce soruları hazırlamaya başladık.

Novgorod-Seversk prensi İgor Svyatoslaviç'in 1185 yılında Kumanlara karşı giriştiği başarısız seferini konu alan destandır. Ritimli bir şiir diliyle anlatılır ve Rus Edebiyatının başlangıcı sayılabilecek destan hangisidir?

19. yüzyılın başında genç yaşında düelloda ölen ve Rus şiir dilinin, edebiyatının kurucusu sayılan yazar kimdir?

Kazakların yaşamını anlattığı dört ciltlik destansi romanı Ve Durgun Akardi Don'un yazarı, nobel ödülü kazanmış Rus yazar kimdir?

20. yüzyı Rus Edebiyatının Dosteyevski'si sayılan birkaç kez ülkesinden atılmış, hapis yatmıştır. Daha ilk romanı Ivan Denisovic'in Hayatinda Bir Gün ile dikkatleri üzerine çeken ve Nobel ödülünü de alan Rus yazar kimdir?

Özellikle Usta ile Margarita isimli romanıyla meşhur olmuş Rus yazar kimdir?

Savaş romanları dendiğinde akla gelen Rus yazarlardan olan yazarımız Paris Düşerken ve Fırtına isimli romanlarıyla meşhur olmuştur.

Savaşsız Yirmi Gün romanıyla akıllara gelmesine rağmen şairlik yönü de güçlü olan Rus yazar kimdir?

Doktor Jivago adlı romanı ile meşhur olsa da Rusya'nın önemli şairlerindendir. Şiirleriyle 20. yüzyıl Rus şiirine yön verenlerdendir. Nobel ödülü de alan yazar Sovyet akademisinden kovulma ve vatandaşlıktan çıkarılma korkusuyla ödülü önce reddetmiş, daha sonra şartlar düzelince geri almıştır.

Modern Rus şiirinin kurucularından olan yazar Rus şiirine serbest nazmı getirmi ve kendisinden sonra gelen şairler üzerinde etkili olmuştur.

Öteki, Puşkin Üzerine Konuşma, Amcamın Rüyası isimli kitapların yazarı, ölümün ucundan dönmüş, kumar problemi yaşayan ve dünya edebiyatına da yön vermiş olan Rus yazar kimdir?

Kış ortasında evini terk ettiğinde hasta düştükten sonra, Astapovo'da tren istasyonunda zatürreden ölen, Hazin Bir Evliliğin Romanı, Kroyçer Sonat, Kadının Ruhu isimli kitapların yazarı ünlü Rus yazar kimdir?

Dostoyevski ondan bahsederken "Hepimiz onun paltosundan çıktık." dediği söylenen yazar kimdir?

Okumayı ve yazmayı sever. http://caneralmaz.com