Duşan Kovaçeviç’in Ocakta Bahar’ı sahnelenecek

Duşan Kovaçeviç’in yazdığı, Nurullah Tuncer’in yönettiği Ocakta Bahar oyunu seyirci ile buluştu. Prömiyeri Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde gerçekleşti. Oyunun müziklerini Ognen Anastasovski, dramaturgisini Hatice Yurtduru, kostüm tasarımını Gamze Kuş, ışık tasarımını Osman Aktan, efekt tasarımını Özgür Yaşar İşler, koreografisini ise Olga Pango hazırladı.

2. Dünya Savaşı sırasında Yugoslavya’da geçen oyun, 22- 24 Kasım ile 28 Kasım-1 Aralık tarihleri arasında İstanbul Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde seyredilebilecek. Detaylı bilgi için tıklayınız.

OYUN HAKKINDA

Oyun 2. Dünya Savaşı’nda Yugoslavya adındaki ülkede büyük bir değişim ile başlıyor. 1940 yılından sonra kapalı kapılar ardında yaşanan açlık ve yokluk içinde umudun ve sevginin hikâyesi işlenir. Savaşın yarattığı güç dengesinde sömürünün ve manipülasyonların yerini sorgularken çok kültürlülüğün yaşandığı bu topraklarda kardeşin kardeşi öldürmesine tanık oluyoruz. Ayrıca “Ocakta Bahar” adıyla yazılan oyun 1995 yılında Emir Kusturica tarafından Undergrand (Yeraltı) ismiyle filme çekilmiştir.

Ve dünya alışkanlıktan değil,sevgiyle mutluluktan dönsün diyoruz Hasret abi ile.