Zamanın Ötesindeki Dâhi: Nikola Tesla’dan Aforizmalar

Birinin Tanrı dediğine diğeri fizik prensibi der.


Bir sentim olabilmesi için önce pencereden dışarı avuç avuç saçacak kadar param olması gerekir.


Fikrimi çalmaları mühim değil… Asıl mühim olan kendim fikirlerinin olmaması.


Nefretiniz elektriğe dönüştürülebilseydi bütün dünyayı aydınlatmaya yeterdi.


Sanatçıların eserlerine hep hayranlık beslemişimdir ama benim fikrime göre, onların eserleri yalnızca gölge ve suretlerdir. Oysa mucitler dünyaya elle tutulur, yaşayan ve işleyen eserler kazandırırlar.


Son gelişmeler ışığında, yakın bir gelecekte, telgraf mesajlarının okyanus aşırı ülkelere kablosuz iletilmesini bekleyebiliriz. Kısa mesafelerde ise, uzman operatör gerektirmeyen kablosuz telefonlara ihtiyacımız var.


Daha çok bildiğimizde cehaletin daha da artığını  söylemek ne kadar çelişkili dursa da doğrudur. Çünkü ancak aydınlanma yoluyla sınırlarımızın farkına varırız. Entelektüel gelişimin en memnuniyet verici sonuçlarından biri, yeni ve daha büyük ihtimallere kapı açmasıdır.


Akıl inziva halindeyken ve kesintisiz kendi başına daha çok işler. Düşünmek için büyük bir laboratuvara ihtiyacınız yoktur. Yaratıcı zekayı köstekleyen harici tesirlerden uzakta özgünlük büyüyüp serpilir. Yalnız kalın, icadın sırrı buradadır; yalnız kalın, fikirler buradan doğar.


Mevcut yaşam koşullarında elimizden gelen işin en iyisini çıkarmak için uyarıcılara (çay, kahve, sigara, alkol…) ihtiyacımız olduğu doğrudur; bu sebeple aşırıya kaçmadan, iştahımızı ve her açıdan eğilimlerimizi kontrol altına almalıyız. Yıllardır benim yaptığım budur; bu sayede bedenimi ve zihnimi genç tutuyorum.


Gelişimin büyüklüğünü belirleyen işin niceliği değil niteliğidir.


Çok yakında kablosuz olarak dünyanın her yerine mesaj iletmek öyle kolay olacak ki herkes kendi aygıtını yanında taşıyıp çalıştırabilecek. Bu konuya inancım öyle sağlam ki, enerji ve bilgi aktarımını artık teorik bir olasılıktan çok, elektrik mühendisliğinin bir gün çözmesi gereken ciddi bir meselesi olarak görmeye başladım.


Dar görüşlü, kıskanç bireylere, çabalarımı gölgede bırakma zevkini yaşatmak istemiyorum. Bu adamlar benim için pis birer mikroptan farksızlar. Projem[Dünya Sistemi] doğa kanunları nedeniyle geri kaldı. Dünya buna hazır değildi. Zamanının çok ötesindeydi. Ama aynı kanunlar sonunda galip gelecek ve projeme muzafferane bir başarı getirecek.


Barış ancak evrensel bir aydınlanma ve milletlerin bir araya gelmesinin doğal bir sonucu olarak ortaya çıkabilir; biz hâla bu huzurlu gerçeklikten çok uzağız.


Bugün onlarındır; uğruna çok çalıştığım gelecek ise benim.


  • Varolmanın Dayanılmaz Ağırlığı – Nikola Tesla
  • Çeviri: Peren Demirel
  • Aylak Adam Yayınları
  • Sayfa: 120

"Kitapları seviyor musunuz öyleyse hayatınız boyunca mutlu olacaksınız demektir." ekrem.ozgiray@gmail.com