Bir gün herkes 15 dakikalığına…

Tayfun Atay‘ın Kasım 2017’de Can Yayınları‘ndan çıkan kitabı Görünüyorum O Halde Varım toplumumuzun kendini gösterme “hevesi” ekseninde tamamlanmış. Kitap, insanımızı iyi tanımış bir gözlemcinin tenkitleri niteliğinde.

Kitapta adeta bir slogan oluşturan Andy Warhol’un meşhur sözüne bol bol gönderme yapılıyor: “Bir gün herkes 15 dakikalığına ünlü olacaktır!” Medyanın  gücüne kapılan halkımızın, eskiden televizyonda kendini gösterme isteği (2000’ler) ve şimdilerde sosyal medya mecralarının gücü de işlenmiş.

Kitapta pek çok örnek var: BBG Evi, Survivor, reklamlar, podyum  yarışmaları incelenerek toplumun bir çözümlemesi de yapılmış. Örneğin ses ve yetenek yarışmalarına katılan üniversite öğrencileri, çocuklar, yaşlılar, işçiler (toplumumuzun her kesiminden insanı) “şöhret” olmak istiyor. Şöhret, her zaman para ile ilişkili, insanımıza göre. Biri olunca, diğeri de olur görüşüyle uzayan kuruklar Warhol’un meşhur sözünü de doğrular nitelikte. Kendimizi gösterme çabamız sadece “varoluş”sal bir problem değil, bir şey olmak isterken şan, şöhret, para da istiyoruz.

Her Canlı Şöhreti Tadacaktır, Ekrana Sıkışan Dünya, Acunaal Enerji, “Folk”tan “Pop”a Dinin Seyri, Çocukluk Bitti Çocuğum, İnsanın Makineyle İmtihanı kitabın bölümleri. Her bir bölüm kendi içinde bütünlüklü birer inceleme niteliği taşıyor. İnsan olarak “görünme” isteğimiz göz önüne serilip farklı yıllardan farklı olaylarla kısaca ve açık bir şekilde anlatılıyor.

Ve tüm kitap boyunca Atay, işaret ettiği bir takım tenkitlerle Prof. Dr. Ünsal Oskay’ın çok çok önceleri söylediklerinin değerinin altını çizip ona saygılarını sunuyor.

  • Görüyorum O Halde Varım – Tayfun Atay
  • Can Yayınları
  • 301 sayfa

1990 yılında doğdu. Adnan Menderes Üniversitesi Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı okuduktan sonra İ.Ü. Edebiyat Fakültesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji bölümünü bitirdi. Freelance yazarlık, senaristlik, tiyatro eleştirmenliği, dramaturgluk yapmakta.