Masa Dergi

{"total_effects_actions":0,"total_draw_time":0,"layers_used":0,"effects_tried":0,"total_draw_actions":0,"total_editor_actions":{"border":0,"frame":0,"mask":0,"lensflare":0,"clipart":0,"text":0,"square_fit":0,"shape_mask":0,"callout":0},"effects_applied":0,"uid":"A59F69D9-68BE-4F5D-8580-85E56A05AB5E_1466363947132","width":3264,"photos_added":0,"total_effects_time":0,"tools_used":{"tilt_shift":0,"resize":0,"adjust":0,"curves":0,"motion":0,"perspective":0,"clone":0,"crop":0,"enhance":0,"selection":0,"free_crop":0,"flip_rotate":1,"shape_crop":0,"stretch":0},"source":"editor","origin":"gallery","height":2448,"total_editor_time":18719,"brushes_used":0}

1 Mayıs 2016’da yayın hayatına başlayan Masa Dergi ile Haziran ayında tanıştım. Kapakta “Düşünsel Evrende Paralel Hayatlar Albert Camus/Yusuf Atılgan” yazısı dikkatimi çekti. Tabi sonra da başında “Kültür, Sanat ve Edebiyat Dergisi” yazması. Dergide ki yazarlara bakmam ise en son sırada oldu.

Dergi, Edip Cansever’in “Masa Da Masaymış Ha” şiiri ile çok güzel bir başlangıç yapıyor. Sonrasında ise Genel Yayın Yönetmeni Gamze İyem’in başlangıç yazısı ile “Camus’sal bir başlangıç.” mesajını alıp okumaya başlıyoruz.

Dosya konusu kapaktan anlayacağımız gibi Albert Camus ve Yusuf Atılgan. Albert Camus’un “Yabancı” romanı ve Yusuf Atılgan’ın “Aylak Adam” romanı üzerinde durulmuş. İki yazarın hayatlarındaki ve romanlarındaki benzerlikler…

Bunun yanı sıra İdil Biret, Aziz Nesin, Tahsin Yücel, Nilgün Marmara, Yavuz Çetin, Bedri Baykam, İsmail Saib Sencer, Ernest Hemingway gibi farklı sanat ve edebiyat dallarındaki kişiler üzerinde de epeyce durulmuş. Benim için diğer dergilerden farklı bir yerde olmasının birinci sebebi bu noktada başlamış oldu.

İkinci sebebi gerçekten “sanat” dergisi olduğunu bize içerisindeki tiyatro, müzik, sinema ve resim  konusunu barındıran yazıları ile kanıtlıyor. Kapaktaki dans, heykel ve kamera görsellerinden ileriki sayıların dolu dolu geleceğini hissediyor gibiyim.

Sinema içeriğinde “Taare Zameen Par” adlı yazı ise muhteşem bir filmle buluşmamı sağladı.

İçerisindeki hikayeler, çizimler ve şiirler de dergiye ayrı bir tat veriyor. Ataol Behramoğlu ve Nesrin Kazankaya ile yapılmış röportajlar bile var, daha ne olsun!

Beni üzen asıl nokta ise derginin iki ayda bir elimize geçecek olması. Bizlere kattıklarınız ve katacaklarınız için şimdiden teşekkürler.

Yolunuz açık olsun.

 

  • Genel Yayın Yönetmeni: Gamze İyem
  • Editör: Selnur Güneş, Şeydanur Kantoğlu
  • Yayın Danışmanı: Hayati Asılyazıcı
  • Redaktör: Beyazıt Kahraman
  • Görsel Yönetmen: Turgay Oğuz
  • Ön-Arka Kapak Ressamı: Erol Çizmecioğlu
  • İmtiyaz Sahibi: Tuğçe İyem
  • Yayın Türü: Yaygın Süreli Yayın

Okumayı,yazmayı,tiyatroyu sever.Tiyatro öğrencisi.