Alemdağ’da Var Bir Yılan’dan Alıntılar

Birinci baskısı Sait Faik‘in hayatını kaybettiği yılda, 1954’te Varlık Yayınları tarafından yayımlanan Alemdağ’ da Var Bir Yılan, büyük öykücü Abasıyanık’ın Burgazada’da yaşadığı olayların, iç çalkantılarının bir günlüğü gibi. Öykülerindeki karakterler için çaba harcanmamış, her gün görebileceğiniz sıradan insanlarmış gibi sunulsa da aldanmayın. Her bir hikâyeye sinen duru ve akışkan dilin altında, kuğuların su üzerinde akıp giden gövdelerinin altındaki gibi mütemadiyen çabalayan bir yan var. Muhakkak olması gereken bu çaba hiç göze batmıyor, okuyucuya bitmesini istemeyeceği satırlar, sayfalar sunuyor.

Kitabın sonunda yer alan Fikret Ürgüp‘e ait yazıda, Sait Faik’in bu kitapla birlikte eski kalıplardan kurtulduğu, onun rüya ile realite ilhamlarını kullanarak kendini anlamaya çalışmakla geçen hayatının tüm gerçekliğini son öykülerine aksettirdiği yazmaktadır.

Eserlerinin telif haklarını Darüşşafaka’ya bağışlayan Sait Faik‘in Alemdağ’da Var Bir Yılan öykü kitabından alıntılarla baş başa bırakıyorum sizleri:

Öyle Bir Hikaye

Yalnızlığın Yarattığı İnsan

 

Alemdağ’da Var Bir Yılan

Alemdağ’da Var Bir Yılan

Panco’ nun Rüyası

Melahat Heykeli

Yani Usta

Yani Usta

İki Kişiye Bir Hikaye

İki Kişiye Bir Hikaye

Rıza Milyon-er

 

Sarmaşıklı Ev

Eftalikus’un Kahvesi

Eftalikus’un Kahvesi

Hişt, Hişt!..

Dülger Balığının Ölümü

 

Kafa ve Şişe

Kafa ve Şişe

Çarşıya İnemem

Yılan Uykusu

Kitabın künyesi:

  • Sait Faik Abasıyanık – Alemdağ’da Var Bir Yılan
  • Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları – Öykü
  • 136 Sayfa

(1991, Ankara) Ömür boyu öğrenci, diploma derlemcisi, Türkçe sevdalısı ve Farsça meraklısı. ezel.sahiner@gmail.com