Zeytin Ağacının Gölgesinde: Yunanistan

Nazlı Gürkaş’ın Zeytin Ağacının Gölgesinde Yunanistan adlı kitabı geçtiğimiz günlerde Hep Kitap etiketiyle çıktı. Kitap Neden Yunanistan? isimli bölümle başlıyor ve bana kalırsa bu sorunun cevabı yazmış olduğu o içten, insanı duygulandıran önsözde gizli. Yazar, mavi mutluluklar ülkesi dediği Yunanistan için minnetimi sunmalıyım diyor.

Şehirlere göre bölümlere ayrılmış, derli toplu bir kitap elimde tutuğum. Rodos’la başlıyor ve Girit, Atina, Sakız Adası derken neredeyse tüm Yunanistan’ı dolaşmış oluyorsunuz. Bu kitabı güzel kılan detaylardan biri de, her bölümün bir alıntıyla başlayıp, sonrasında anlatacağı şehre dair kısa bir ansiklopedik bilgi içermesi ve sonra Nazlı Gürkaş’ın satırlarına geçip bir de onun gözünden Yunanistan’ı okuyorsunuz. Anlatım arada küçük fotoğraflarla da desteklenmiş. Okurken sadece daha çok ve daha büyük fotoğraflar görmek istedi gözlerim, çünkü Zeytin Ağacının Gölgesinde Yunanistan bunu hak ediyor.

Bu kitap benim için bir Yunanistan kılavuzu oldu, gitme fırsatı bulduğum anda yanımdan ayırmayacağım, gitmeden önce bir kez daha okuyacağım bir kaynak kitap aynı zamanda. Kitabın sonunda da ulaşımla ilgili bir bölüm var ki çok yardımcı olacağına inanıyorum. Bu kitap Yunanistan’a gidecekler için, klasik seyahat kitaplarından çok öte, tam bir rehber niteliğinde.

Seyahat kitaplarının güzelliği belli bir doğrultuda okumak zorunda olmamak ve biz şehirliler için bir kaçış sunması. Rastgele bir bölüm açıp hayaller kurmanın, yorulduğumuzda bir değişiklik yapıp, gidemediğimiz tatillerin düşlerine dalmanın, kaotik dünyamızdan, sıkıntılardan Yunanistan’ın dinginliğine sığınmanın bir yolu Zeytin Ağacının Gölgesinde Yunanistan.

Nazlı Gürkaş’ın Selanik’te özel bir okulda öğretmen olmasıyla başlayıp devam eden ve bu süre boyunca yaşadığı tüm heyecanlara, yediği yemeklere, tanıştığı insanlara, Yunanistan’ın o kerpiç evlerinin, çiçeklerin, mis kokuların, hem bize benzeyen, hem bizden farklı lezzetlerinin arasında dolaşırken onun hislerini yaşıyorsunuz. Samimi bir dil, akıcı bir anlatım. Sanki yazar oturmuş karşınıza tüm yaşadıklarını aktarıyor size. Okudukça yaşadıklarının bir parçası oluyorsunuz. O yüzden daha fazla anlatmayacağım. Siz alın bu kitabı, Nazlı’nın yaşadıklarına, hissettiklerine, Yunanistan’ın güzelliğine bir de siz dokunun.

  • Zeytin Ağacının Gölgesinde Yunanistan – Nazlı Gürkaş
  • Hep Kitap – Seyahat
  • 340 sayfa